Понедељак, 08.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Од класике до експеримента

Од класике до експеримента
Учесници „Гитар арт” фестивала: Карло Домениконе и Силвија Окуњи (Фото Ж. Јовановић)

После концерата „Ел еј гитар квинтета”, Марсина Диле, Дуа Мелис, Зорана Анића „Гитар арт” фестивал, девети по реду, наставља се. Вечерас ће се публици представити нови гости, и то са два различита краја света – из Италије и Бразила. У јеку припрема за концерте, радионица које држе младим музичарима жељним савета од искусних гитариста, жирирања на такмичењу у оквиру „Гитар арта”, срели смо се са Робертом Фабријем, Карлом Домениконијем и Силвијом Окуње.

Роберто Фабри, који ове године држи мајсторске радионице младим музичарима и један је од чланова жирија који оцењују гитаристе, каже за „Политику” да са задовољством води мастер класове младим инструменталистима.

– Студентима на радионицама преносим своје музичко знање. Најважније је дати им позитивну енергију за учење, јер је тешко живети од музике, гитаре нарочито. Битно је да млади буду одлучни и да имају позитивну енергију. Морам да признам да сам овде упознао много студената и њихов ниво музицирања је веома висок. На овај фестивал долазим последњих пет година и увек имам добре студенте, децу од 12 година која изврсно изводе Баха – истиче Фабри и додаје:

– Сећам се, када сам први пут био, „Гитар арт” је био добар фестивал, али сада је један од најбољих на свету. Открићу вам да за следећи „Гитар арт” спремамо велики догађај – концерт Енја Мориконеа. Доћи ће његов оркестар, ја ћу свирати музику Мориконеа за гитару и оркестар, а Енјо ће дириговати.

Италијански гитариста и композитор Карло Доменикони музиком се бави више од три деценије. Доменикони је написао 17 концерата за гитару, а његова дела попут „Koyunbaba”, „Hommage a Jimi Hendrix”, „Toccata in blue” налазе се на репертоару многих светских инструменталиста. Музичар, који ће вечерас одржати концерт у оквиру „Гитар арта” у Руском дому, ових дана је држао и мајсторске радионице младим студентима. Прича нам да му је на радионицама најбитније да своје музичко знање пренесе младима.

Многи критичари су оценили да Домениконе кроз своју музику покушава да споји Исток и Запад, даусваја суштинске делове различитих култура и презентује их на нов начин.Прича нам о значају извођења своје музике, која обухвата широк спектар праваца – од класике до нових форми, на фестивалима.

– Волим да наступам на фестивалима, јер су у публици најчешће студенти гитаре, а баш њима желим да презентујем своју музику.

Домениконе се музиком бави више од три деценије. На питање шта га још увек инспирише да ствара и изводи музику, одговара:

– Композитор је неко ко изражава свој живот кроз музику. Волим да компонујем и свирам и то ћу радити док сам жив.

Силвија Окуње је композиторка, гитаристкиња која изводи експерименталну и нову бразилску музику, а вечерас ће свој репертоар представити београдског публици. Ова Бразилка у разговору за „Политику” прича колико су фестивали, попут „Гитар арта”, важни за музичаре, јер је то идеална прилика да се инструменталисти из свих крајева света упознају и да размењују идеје. О томе какви су јој први утисци о Београду, Силвија каже:

– Стварно ми се свиђа овде. Када упознате људе, схватите колико су фини, предусретљиви, колико воле да причају…Београд је веома жив град.

На питање какав репертоар очекује публику у Руском дому вечерас, бразилска музичарка каже:

– Свираћу дело за 12 гитара. Ради се о инсталацији из домена експерименталне и минималистичке музике, али са бразилским утицајима. Сваки инструменталиста има свој сан о гитари, то је неки фетишизам у овом послу.

Силвија Окуње је студирала гитару на Универзитету Сао Пауло, а дипломирала је на Конзерваторијуму Нова Енглеска у САД. Признаје нам да је школовање у иностранству променило њен живот:

– Иако сам планирала да се вратим у Бразил после два месеца, свидело ми се што сам у Америци могла да импровизујем, упознајем добре музичаре, стварам експерименталну музику. Онда сам отишла у Берлин због експерименталне музичке сцене, и ту живим скоро две деценије. Идем стално у Бразил, волим га и без обзира на то што годинама живим у иностранству, ипак је Бразил мој дом.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.