Среда, 17.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Протест у Београду

Протест у Београду
Протестна шетња београдским улицама (Фото Д. Јевремовић)

Представници неколико патриотских удружења и невладиних организација протестовали су јуче испред амбасаде Словеније, председавајуће Европском унијом, поводом слања мисије ЕУ на Косово и Метохију, као и најављеног једностраног проглашења независности јужне српске покрајине. Пред словеначком амбасадом окупило се неколико стотина припадника организација „Двери српске”, Српског народног покрета „1389”, удружења „Наши” из Аранђеловца, као и навијача Црвене звезде и Партизана.

Окупљени су носили српске заставе, а скуп је почео интонирањем химне „Боже, правде”, након чега је прочитано протесно писмо у коме се, између осталог, наводи да слање мисије ЕУ на Космет представља противправни чин који је у супротности са Резолуцијом 1244, као и да ће признање независности Косова изазвати дестабилизацију Балкана.

(/slika2)Учесници скупа су потом кренули у протестну шетњу београдским улицама, у којој им се прикључило неколико хиљада, углавном младих, суграђана. На челу колоне, која се кретала од амбасаде Словеније до Храма светог Саве, стајао је натпис „Остаће наше”, а окупљени су певали песме „Ој Косово”, „Морем плови једна мала барка”, „Христе Боже”, „Од Тополе па до Равне горе”, и скандирали „Косово је срце Србије”.

У току протестне шетње саобраћај у Улици краља Милана био је обустављен, а на улицама је примећено појачано присуство полиције.

Једини инцидент који је забележен био је разбијање стакла на Мекдоналдсу на Славији.

По завршетку шетње, у Храму светог Саве служен је молебан за Косово и Метохију.

Н. М.

-----------------------------------------------------------

Против понижења Србије

Протест против једностраног проглашења независности Косова биће организован сутра у 13 часова на Тргу Републике у Београду. Према речима Петра Петковића, потпредседника Удружења грађана „Активни центар”, које организује ово окупљање, протест је одговор на најављено одвајање драгоценог дела територије наше земље, чиме ће, како каже, суштински бити промењена реалност Србије.

- Као и у претходним кампањама које смо организовали, желимо да скренемо пажњу на борбу за очување идентитета и историје српског народа, а Косово је његов неодвојиви део. Друштво које није спремно да очува своје вредности, у свакој препреци ће видети пораз - поручује Петковић.

Он каже да ће протест подржати и студентска удружења и организације, као и познате личности које су до сада учествовале у кампањи „Сви заједно, Косово је Србија”.

- Не организујемо протест само због очувања идентитета и територије, него и због нашег народа који живи на Космету. Врло је могуће да ће он бити изложен тортури и желимо да скренемо пажњу међународне заједнице на тај проблем. Америка и Европска унија морају да поведу рачуна о томе - истиче Петковић.

С. Б. С.

Коментари25
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.