Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Лепа шумадијска села

Лепа шумадијска села
(Фото Зоран Петровић, ГТО Крагујевац)

Крагујевац – Када је пре осам година у Влакчи код Крагујевца одржано прво такмичење за избор најлепшег сеоског дворишта, нико није могао ни да претпостави да ће та акција, коју су мештани организовали више ради забаве, прерасти у туристичку манифестацију која данас има поклонике широм Србије. Потенцијале такмичења у Влакчи прва је препознала Градска туристичка организација „Крагујевац”, која је забави локалног становништва дала формални карактер, промовишући манифестацију „Отворена дворишта” и по другим селима у Шумадији.

– Те 2007. године у Влакчи је било свега десет домаћинстава која су се такмичила, ове године за такмичење се пријавило 85 домаћинстава из 21 села на територији Крагујевца – каже директорка ГТО „Крагујевац” Снежана Милисављевић.

Крагујевачка „Отворена дворишта” су 2012. проглашена за најбољу нову туристичку манифестацију у Србији, а прошле године у избору најлепшег сеоског дворишта учествовало је још седам суседних општина. Из Баточине, Лапова, Кнића, Тополе, Раче, Рековца и Деспотовца за ово такмичење је 2014. било пријављено чак 204 домаћинства.

Ове године „Отвореним двориштима” прикључила се и туристичка организација из Бруса, која ће у августу, у оквиру манифестације „Дани Преображења”, уприличити такмичење за избор најлепшег сеоског дворишта у централној Србији. Претходно, 11. јула, у Крагујевцу ће, у оквиру каравана „Моја Србија”, бити проглашени победници шумадијског такмичења.


(Фото Зоран Петровић, ГТО Крагујевац)

– Ову манифестацију смо покренули с циљем да се шумадијска села уреде и очисте од дивљих депонија, да подигнемо културу живота на селу, да покушамо да задржимо младе код куће и, колико је то могуће, утичемо на развој руралног туризма који многим земљама у Европи доноси знатан профит. Истовремено, радили смо и на повезивању туристичких организација из овог дела Србије, имајући у виду да гости, нарочито они из иностранства, увек желе да за што мање времена виде што више. Признање које смо добили за „Отворена дворишта” сведочи да смо у томе успели – каже наша саговорница.

Градској туристичкој организацији предстоји, крајем јуна, обележавање 30 година рада Туристичког информативног центра који гостима нуди 500 сувенира са мотивима Крагујевца и Шумадије, али и брошуре и дискове у којима су представљени туристички потенцијали целе наше земље. У припреми је и спот о „фићи” који ће, поводом 60 година од почетка производње, бити приказан на Сајму туризма у Београду.

У наредном периоду ГТО ће радити и на промоцији рекреативног туризма у Шумадији, будући да је већ завршен пројекат изградње пешачких и планинарских стаза на Црном врху, Гледићу и Руднику, одакле ће, ако се покаже да има услова, моћи да полећу и параглајдери из земље и иностранства. 

Најлепша дворишта у Петровцу, Страгарима, Поскурицама и Влакчи

Такмичари за избор најлепшег дворишта, у оквиру манифестација „Отворена дворишта”, подељени су у четири категорије. Овогодишња награда за најлепше двориште на територији Крагујевца иде у руке Светлане Цветковић из Петровца, Лидија Лазић из Страгара има најлепше парк-двориште, признање за најлепше етно-двориште припало је Андрији Живановићу из Поскурица, а за најлепши детаљ у дворишту награду ће примити Ратко Јовановић из Влакче. Специјална награда за најлепше школско двориште припала је школи „Прота Стеван Поповић” у Чумићу.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.