Албанци славе, Македонци ћуте
Специјално за „Политику”
Скопље, 17. фебруара – Албанци у Републици Македонији данас по подне, у Скопљу, Тетову, Гостивару, Дебру, Струги и у свим насељеним местима у којима су већина, еуфорично су прославили проглашење независности Косова. Славље је практично почело још синоћ, рафалима из ватреног оружја и истицањем албанских застава на јавним установама, приватним кућама и на бандерама дуж улица и путева у западној Македонији.
Две подједнако масовне манифестације истовремено су одржане у Скопљу и Тетову, чији је организатор Демократска унија за интеграцију Али Ахметија. На тргу Скендербег у Скопљу, око летос бесправно постављеног споменика албанском националном јунаку, окупило се неколико хиљада Албанца свих узраста. Опремљени албанским и америчким заставама, окупљени су скандирали, политичким првацима Косова и командантима паравојне УЧК.
Ако је судити по извештајима македонских медија из Тетова, тамо је заправо одржана централна прослава, на којој су се окупљеним сународницима обратили лидери ДУИ, који су, познатим сепаратистичким фразама потпаљивали еуфоричну масу. На скупу у Тетову одржан је и концерт на којем су учествовали албански фолклористи и певачи.
Слична атмосфера забележена је и у Гостивару, Дебру и Струги, одакле су јуче по подне, пут Косова кренуле колоне аутомобила окићених албанским и америчким заставама, како би данас у Приштини присуствовали прослави проглашења независности.
Други програм македонске националне телевизије, који је у власништву Албанаца, и приватна тв Алсат, директно су преносили програм косовске телевизије и свечану седницу косовског парламента и приказивали документарне емисије, унапред припремљене и фокусиране на подизање еуфорије.
Насупрот Албанцима који су пали у национални занос, грађани Македоније остали су у својим домовима, уз гнев, исказиван у анкетама и јавним наступима претходних дана. Данас је изостало оглашавања македонских званичника, а само је Тито Петковски, лидер владајуће Нове социјалдемократске партије, изјавио да „Македонија нема државну политику око проглашења Косова” и упозорио владу и друге државне органе да не журе са признавањем Косова.
М. Раденковић
----------------------------------------------------------
Пуповац: Још један шамар
Загреб – Потпредседник Самосталне демократске српске странке (СДСС) и посланик српске националне мањине у сабору Милорад Пуповац рекао је да је тешко проценити какве ће последице изазвати најављена промена статуса Косова и најава признања независности водећих држава света. „Сасвим је сигурно да бар за неко време не може остати нити само Косово, а нити односи у регији без озбиљних последица. Наравно, на дуге стазе тешко је предвидети какве ће то психолошке и политичке последице изазвати међу народима на југоистоку Европе”, рекао је Пуповац. „За хрватско-српске односе, који су оптерећени веома тешким трауматским искуством 20. столећа, још једно трауматско искуство могло би представљати врло велико оптерећење. И због тога би Хрватска требало да има посебан обзир према питању самог Косова и признања Косова”, рекао је Пуповац.
Поводом најављеног пружања помоћи, Пуповац је рекао да „Хрватска не треба да прецењује своје могућности у погледу пружања руке. „Засигурно, Хрватска није земља која у томе погледу, уколико не буде имала обзиран став према осјетљивости косовског питања за Србе и Србију, може својим пружањем руке значајно допринети смањивању штете која ће несумњиво настати”. „Хрватска је и сама имала једно ратно искуство и искуство покушаја стварања самопроглашених држава на својој територији. Такође има искуство неколико стотина хиљада избеглица који су последица такве политике и сигурно је да се Хрватска не може понашати попут неке просечне европске државе”. „Прво зато што она то није, а друго зато што односи између Хрвата и Срба нису као односи између Данаца и Срба или односи између Холанђана и Срба”, оценио је Пуповац. „Осим тога, Србија је један од кључних економских партнера Хрватске, а по инвестицијама и по улагању Србија спада у врх земаља с којима Хрватска послује. Хрватска такође има бројне избјеглице Србе са подручја Хрватске, којима још није пружила могућност за повратак.”
Пуповац је такође указао на бројна отворена питања српске заједнице у Хрватској која такође Загреб није решио. „Због тога најава о пружању руке, поред читавог низа тих проблема, на неки начин ми се чини као стављање у превелике ципеле, да не употребим коју другу реч”, рекао је Пуповац.
Фонет
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


