Вучић: Ићи ћу у Поточаре
Брисел – Александар Вучић ставио је тачку на дилеме да ли ће после руског вета на британску резолуцију у Савету безбедности УН и најава о могућој безбедносној угрожености ићи сутра у Сребреницу.
Премијер Србије је изјавио у Бриселу да ће ићи у Поточаре на комеморацију сребреничким жртвама упркос лошим безбедносним проценама. Сајт „Блица” је јуче навео да се, према сазнањима српских безбедносних служби, међу хиљаду људи који ће из Новог Пазара ићи у Сребреницу налазе и припадници екстремне навијачке групе „Торцида Санџака”.
„Безбедносне процене ме никад нису занимале”, рекао је Вучић новинарима након сусрета са председником Европске комисије Жан-Клодом Јункером у Бриселу.
Он је казао да га не занимају ни поједине увредљиве изјаве на рачун Србије. „Сто пута сам се угризао за језик да не бих одговарао на провокације и увреде”, рекао је Вучић и додао да је једино важно да се између српског и бошњачког народа изгради бољи и искренији однос, преноси Танјуг.
Упитан да прокоментарише данашњу резолуцију о Сребреници коју је донео Европски парламент, Вучић је казао да је приметио да су водећу улогу у томе имали хрватски посланици. „Нећу ништа више да кажем и сад ћу се сто први пут угристи за језик”, рекао је премијер Србије.
Председавајући Председништва БиХ Младен Иванић, српски представник у овом телу, рекао је јуче да неће сви у БиХ најискреније прихватити посету премијера Србије Александра Вучића и да су провокације могуће.
„С једне стране, верујем да би та посета била добродошла њему, Србији, стварању позитивних услова у региону, али, с друге, после неуспеха (британске) резолуције у БиХ је веома напета атмосфера и мислим да је друштво добрано подељено. Уверен сам да ће званично Сарајево врло добро прихватити посету, али неофицијелни део, невладин сектор, па и породице... Мислим да то заслужује добру процену”, каже Иванић за Танјуг.
Члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић, представник Бошњака, изјавио је јуче да очекује да премијер Србије Александар Вучић да допринос помирењу у региону, оценивши да он у Сребреници не би требало да даје никакве изјаве. Изетбеговић је, како преноси Фонет, рекао:
„Можда је најбоље у овом часу ћутати о свему томе, поклонити се жртвама и не давати никакве изјаве. А онда потрудити се, учинити нешто, одужити се на неки начин за злочин у којем је и те како учествовала Србија. Процес помирења је, са Сребреницом, хапшењем Насера Орића и одбијањем резолуције, ових дана заустављен. Кад то прође, надам се да ћемо кренути са оним што је овом региону најпотребније – помирењем, где очекујем да Вучић да свој допринос.”
Тачи путује у Сребреницу
Министар спољних послова Косова Хашим Тачи најавио је да ће 11. јула посетити Сребреницу. „Одаћу поштовање жртвама геноцида присуством на комеморацији поводом 20 година од злочина у Сребреници. Моја посета ће бити прва, али важна”, навео је Тачи на „Твитеру” у првој поруци.
У другој поруци је додао: „Геноцид у Сребреници и геноцид који је српска влада спровела потом на Косову остаће упамћени као најмрачнија поглавља у савременој историји Европе.” Бета
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


