Први српски премијер у Прешеву
Прешево, Бујановац – Премијер Србије Александар Вучић испунио је оно што је пре десетак дана обећао у Скупштини Србије: да ће посетити најјужнија места у републици, Прешево и Бујановац. И то је учинио брже него што су многи очекивали. У Прешеву, нешто иза поднева испред зграде Скупштине општине сачекали су га челни људи: Рагми Мустафа, председник општине, његов заменик др Скендер Дестани и Рамиз Латифи, председник локалног парламента.
На улицама Прешева уобичајена свакодневна слика, без било каквих назнака да у посету тој вароши долази премијер. И с њим у пратњи министри здравља, рада и унутрашњих послова, Златибор Лончар, Александар Вулин и Небојша Стефановић, као и директор полиције Милорад Вељовић и председник Координационог тела за општине Прешево, Бујановац и Медвеђу др Зоран Станковић.
Ни речи добродошлице. Ни на албанском, ни на српском. Потпуно различита атмосфера од оне каква је била када је недавно овде боравио премијер Албаније Еди Рама, коме се у знак добродошлице клицало као свом премијеру од доласка до одласка из Прешева. Али...
Прави дочек, домаћински, уследио је у кабинету председника општине Рагми Мустафе, који је у знак захвалности уручио премијеру Вучићу захвалницу као првом српском премијеру који је у историји Прешева дошао у званичну посету тој вароши. Захвалио је премијеру први човек прешевске општине тада, али и касније, приликом обиласка новоотвореног одељења ванболничког породилишта.
– Истина је да су поједини министри у претходним владама мислили да се Прешево налази у Албанији или на Косову. Хвала богу, сада је премијер лично дошао овде да чује све наше проблеме – истакао је између осталог Мустафи.
Захваливши му на гостопримству и топлом пријему, премијер Вучић је признао да није знао да је први председник Владе Србије који долази у ову општину.
– Ово није мој последњи долазак овде. Срећан сам што ће овде мајке из Прешева и Бујановца да се порађају. Овде ће се рађати више од 500 деце годишње, што је заиста велики број. Ово породилиште се неће више затварати, јер је било затворено од 1998. до 1999. године. То је било када смо почели да се бијемо – рекао је Вучић.
Премијер је подсетио да је Министарство здравља дало 60 милиона динара, Координациони центар 55 милиона, Влада Србије 115 милиона, а ЕУ 250 хиљада евра.
Вучић се потом обратио Мустафи:
– Ови твоји могли су мало више да дају, то ћу рећи Рами (премијеру Албаније), кад се поподне будемо чули телефоном – алудирао је премијер на обећану помоћ албанског премијера.
Затим је „спустио лопту“ рекавши:
– Али хвала и њима што су дали 50 хиљада евра.
Вучић је нагласио да је веома задовољан разговорима, јер су разматране све теме важне за Прешево и његове становнике. Од уџбеника, до тешке економске ситуације.
– Помоћи ћемо у изградњи и завршетку Индустријске зоне у Прешеву, али нам ви дугујете извршење тог задатка, односно довођење инвеститора који ће да запошљавају минимално 40 или 50 радника, пошто је овде стопа незапослености веома висока – поручио је премијер, истакавши да је срећан што су Албанци у Прешеву умели да покажу захвалност.
После обиласка Одељења породилишта, премијер Вучић је са министрима обишао и недавно отворени Центар за прихват миграната на улазу у Прешево, где се упознао са радом Центра, у коме тренутно борави преко хиљаду миграната из Сирије, Авганистана, Конга. Неколико пута премијер се задржао у разговору с мигрантима, сликао се с децом… Питао је двојицу малишана да ли више воле Месија или Роналда. Мигранти су га приликом одласка поздравили дуготрајним аплаузима.
После Прешева, он је посетио Бујановац, где је обишао народну кухињу Црвеног крста.
После Новог Пазара, та народна кухиња има највећи број социјално угрожених корисника у Србији. Чак 1200 сиромашних који свакодневно добијају пола литра куваног јела и пола векне хлеба.
Дневно 15.000 евра за збрињавање миграната
Ситуација са мигрантима, како је рекао Вучић, неће трајати само током овог лета.
– Трајаће то и током зиме. Овде имамо проток миграната од 700 до 900 људи дневно, што је велики број и велики проблем. Ми се коректно опходимо према мигрантима, чинимо све да им олакшамо пре него што оду на неко друго место. Није решење у зидовима већ, у заједничкој озбиљној политици земаља ЕУ. Очекујемо већу помоћ ЕУ како би се, овај, не мали проблем решио. То нас је до јуче коштало 15.000 евра дневно, а сада је тај износ већи, јер се број миграната увећава – казао је Вучић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


