У Инфо-центар по помоћ, савет и подршку
Инфо-центар за азил намењен избеглицама које бораве у Београду отворен је јуче у у Немањиној 3, у близини железничке и аутобуске станице, где и има највише миграната. Они ће овде моћи да на матерњем или језику који разумеју затраже правну, медицинску и психолошку помоћ.
Како је нагласио Ханс Фридрих Шодер, шеф представништва УНХЦР-а у Србији, избеглице ће у Инфо-центру моћи да сазнају где су пунктови на којима могу да преспавају, одморе се, добију храну и воду.
– Задовољан сам што је овај центар покренут не на иницијативу УНХЦР-а, већ цивилног сектора и локалних власти. У центру ће радити преводиоци и волонтери, који ће избеглицама пружити правовремене информације. Они ће обилазити паркове у којима је највећи број избеглица и упућивати их у Инфо-центар – објаснио је Шодер.
Инфо-центар отворила је општина Савски венац, уз помоћ Београдског центра за људска права, организација Адра и Клик актив. Према речима Ненада Констатиновића, председника скупштине општине Савски венац, отварање овог центра је корак ка томе да избеглице на подручју општине Савки венац добију животне услове достојне човека.
– У центру ће свакодневно радити шест волонтера и пет преводилаца, који говоре арапски, енглески, француски, урду... Избеглицама ће на располагању бити компјутери и бесплатан бежични интернет, како би могли да комуницирају са родбином и пријатељима – рекао је Константиновић.
У Београд свакодневно дође између 500 и 1.000 избеглица и њима је, како је рекао Владимир Сјеклоћа, менаџер центра, најважније да што пре добију храну, воду, одећу...
– Највише избеглица у нашу земљу долази из Сирије, Авганистана, Сомалије... Међу њима је и велики број такозваних двоструких избеглица – Палестинаца који су из своје земље побегли у Сирију, а одатле грабе пут Европе. Бежећи од рата и сукоба буквално пролазе кроз пакао. У нашу земљу долазе гладни и потпуно исцрпљени. Оно што ми можемо да им пружимо јесу праве информације о томе где могу да се сместе и где да потраже лекарску или правну помоћ – објашњава Сјеклоћа.
Радно време центра је од 9 до 17 часова, а ако буде потребе, биће продужено.
----------------------------------------------------------------------
„Београдски Сиријци” помажу сународницима

Мухамед Хајали
Међу волонтерима који већ десетак дана брину о избеглицама јесу и Мухамед Хајали и Марјан Алмахамид.
Мухамед је из Сирије и већ три године живи у Србији.
– Моја супруга је из мешовитог „српско-сиријског” брака, а ја сам после венчања дошао да живим у Србију. Својим сународницима овде помажем као преводилац. Потпуно саосећам са њиховим патњама.
И моја породица – отац, мајка, брат, сестра, њихова деца – сви су остали у Сирији. Успем понекад да се чујем са њима. Стање је грозно. Свакодневно се пуца, нема воде, струје... – прича Хајали.
Марјан Алмахамид је дете из мешовитог брака. Мајка му је из Пожеге, а отац из Сирије. И Марјан је живео и студирао у Сирији, па сад своје знање арапског жели да искористи и помогне људима који пролазе голготу.
– Први који су дошли у Инфо-центар распитивали су се како да добију било какав документ с којом би могли да се крећу без проблема. Жале се да без тога нико неће да их прими ни у хотел ни у хостел – каже Алмахамид.
----------------------------------------------------------------------
Државни план за мигранте ове седмице
– Наш одговор на кризу неће бити пендреци и шок-бомбе, нити зид –рекао је на отварању центра Ненад Иванишевић, државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Он је најавио да Србија има план за миграције, који ће бити усвојен ове седмице.
– План за миграције имамо, али док га радна група и влада не усвоје, не желим да говорим о томе – рекао је Иванишевић.
Иванишевић је истакао да је сарадња Србије са УНХЦР-ом одлична, али да очекује конкретну финансијску помоћ ЕУ, јер трошкови расту, подсећајући да, по последњим подацима, држава дневно издваја 15.000 евра дневно за мигранте. Он је поновио да је Србија спремна да збрине сваки број миграната.
– Очекујемо да ЕУ донесе стратегију, а Србија ће бити део решења – рекао је Иванишевић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


