Недеља, 19.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Вучић: На лудило нећемо одговарати, очекујемо реакцију ЕУ

Вучић: На лудило нећемо одговарати, очекујемо реакцију ЕУ

БЕОГРАД – Премијер Србије Александар Вучић истакао је данас да је Србија нападнута, да су мере које је спровела само одговор, а да од Европске уније очекује да наложи својој чланици да поштује важеће споразуме.

Вучић је нагласио да грађани Хрватске могу слободно да дођу у Србију и да су им врата широм отворена.

„Једва чекамо да се отворе врата и за камионе, за то је потребан само мали напор, да се поштују споразуми које имамо са ЕУ”, рекао је премијер новинарима после обиласка „Икарбус-а”.

Он је додао да за Србију, за разлику од хрватског премијера Зорана Милановић „избеглице нису кромпир и парадајз” и да их држава не шаље нигде.

„Нећемо никоме дозволити да нам одвлачи пажњу од просперитета Србије. Ми желимо само да нас оставе на миру и поштују уговоре, а људе нећемо да третирамо као кромпире”, нагласио је Вучић.

„Пет месеци иду на мађарску границу и ниједном ме мађарски премијер Виктор Орбан није позвао да пита зашто иду на хрватску границу. Само пет дана су ишли у Хрватску, и то зато што је Мађарска употребила сузавац и завршила зид”, додао је Вучић.

Он је негирао тврдње хрватских званичника да у Србији влада хаос, да нема реда и мира, да је бачен сузавац, којег је, подсетио је, било у Хрватској три пута у три дана.

Према његовим речима, неко је прекршио С СП, спровео економску агресију на Србију, која је молила четири дана да се нешто уради, а нису ништа учинили.

„Донели смо наше економске мере, јер морамо да штитимо нашу државу”, казао је Вучић рекавши да је био шокиран када је чуо за нове мере хрватске владе.

Премијер је подвукао да „Србија у том лудилу неће да учествује”, а да је он увек спреман да разговара са хрватским колегом Зораном Милановићем.

Вучић је указао да „апсолутно нема сујету и да нема проблем ко ће кога да позове”.

Такође је објаснио да не очекује да било ко буде медијатор.

„Контрамере Србије остаће на снази, а да би се повукле морамо да одржимо седницу владе”, објаснио је премијер.

Даље мере Србија, како је истакао, неће предузимати, сем правних мера којима ће заштити своје грађане пред надлежним судским инстанцама за штету коју су претрпели.

Истовремено је поручио да, што се Србије тиче, ово није прекид економских односа са Хрватском.

Вучић је додао да „код њега нема више те памети шта може још да се уради да се реши стање” и да је Србија учинила све што је могла.

„Ми да укидамо мере које су одговор на агресију - нећемо, јер би то значило да не поштујемо своју државу. То би значило да кажемо - уђите, газите нас, ми смо муве, а ви орлови”, закључио је Вучић.

----------------------------

Вучић: ЕУ дужна да отвори границу са Србијом

Премијер Србије Александар Вучић изјавио је данас да је ЕУ дужна да отвори границу са Србијом, у складу са Споразумом о стабилизацији и придруживању.

„Чули смо недовосмилне поруке из ЕУ да мора да се приђе отварању граница и Србија је спремна у сваком трентуку на то. Ми ни са 0,1 одсто нисмо узорчници кризе... Ми желимо добре односе”, рекао је Вучић.

Премијер је поновио да су сви у ЕУ недвосмислено потврдили да одговорност није на Србији и да је чак висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Фредерика Могерини на неуобичајен начин рекла да ће више тражити од хрватског премијера Зорана Милановића.

„Потпуно је неверованто да је земља која није чланица добила ширу подршку од чланице ЕУ. То говори да смо у праву”, рекао је Вучић за ТВ Б92.

Вучић је рекао да неће дозволити да Србију и Хрватску „трпају у исти кош” и да то не ради ни Могеирни, ни европски комесар за суседску политику Јоханес Хан нити било ко други.

Премијер је пренео и да је саветник немачке канцеларке Ангеле Меркел, Елмар Брок, пред представницима Хрватске, рекао да је одговорност на хрватској страни.

Вучић је рекао да од ЕУ очекује да неко неке људе уразими и најавио да ће се Србија обратити на све правне начине и правним средствима заштити С СП, додајући да сматра да ће то бити и јасна порука ЕУ.

Покушаћемо да утичемо на све да утичу на оне који су затворили границе да их отворе, рекао је Вучић и додао да од европског комесара за суседску политику Јоханеса Хана очекује да понови оно што је већ рекао.

Према његовим речима Србија ће се понашати одговорно, озбиљно, и на сумануте мере не пада јој напамет да одговара.

На питање шта мисли о писму Министарства спољних послова у којем се говори о времену независне хрватске државе, Вучић је одговорио питањем: „а како вам се чини да неко уђе у аутобус и да каже да ви, и ви морате да изађете, само зато што се зовете, Александар, Петар или слично”.

„Говор о шарању, мувама и увођење економских блокада није начин опхођења. Ништа од тога није урадила Србија, нажалост све су то учиниле хрватске власти”, подвукао је Вучић.

Он је поновио да су данас саветник немачке канцеларке Елмар Брок и потпредседница Европског парламента Улрике Луначек пред хрватрским посланицима говорили јасно о кривици хрватске стране.

Онима, који критикују нашу земљу, он је поручио да то говори више о њима.

---------------------------

Вучић: Бесмислено је да су се сви удружили против Милановића

Премијер Вучић одбацио је као смешним изјаве хрватског колеге Зорана Милановића да су против владе у Загребу удружиле Србија, Мађарска и опозиција у Хрватској.

„Могао је да дода да су се Ватикан, ЦИА, масони, Србија, Мађарска и хрватска опозиција удружили против њега”, одговорио је он новинарима.

Вучић је поручио да Србија не жели да користи такав говор и да је одговорна држава и да се као таква и понаша.

Истовремено је нагласио да Србија не може да укине своју државу и одустане од реакције на економску агресију Хрватске.

----------------------------

Најоштрији протест Хрватској због мера забране уласка

БЕОГРАД– Министарство спољних послова Србије упутило је данас ноту Амбасади Хрватске у Београду у којој најоштрије протестује због мера забране уласка у Хрватску, које надлежни органи примењују према носиоцима путних исправа Србије и возилима српских регистарских ознака на граничним прелазима између две земље.

„Овакве и сличне мере полицијских органа Републике Хрватске, а посебно физичко одвајање носилаца путних исправа Републике Србије од других путника, нису забележене у цивилизованом свету. По свом дискриминаторском карактеру могу се поредити само са мерама предузиманим у прошлости, у време фашистичке Независне Државе Хрватске. Хрватска предузимањем ових мера грубо крши темељне принципе Европске уније, Уједињених нација, Савета Европе и других међународних организација чији је члан”, навело је Министарство спољних послова.

„Влада Републике Србије захтева да се са оваквом праксом надлежних органа Републике Хрватске одмах прекине”, наводи се у протестној ноти Министарства спољних послова Србије.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.