Жбогар: ЗСО до краја године
БЕОГРАД - Заједница српских општина на Косову и Метохији требало би да буде формирана крајем године, изјавио је специјални представник ЕУ за Косово и Метохију Самуел Жбогар.
Жбогар је, уочи панела „Косово и Србија - колико још до нормализације” на петом Београдском безбедносном форуму, истакао да не види препреке за формирање ЗСО, упркос противљењу опозиције и јавног мнења на Косову.
„Уредба се тренутно припрема на Влади Косова и имамо гаранције да су спремни да иду даље и да је усвоје, како је и било договорено у Бриселу. И ту не видимо потешкоће, нити смо забринути да се то неће догодити”, истакао је Жбогар.
Ипак, приметио је он, косовска влада има много потешкоћа са опозицијом и јавним мнењем око ЗСО и шта она представља, али да то не може да спречи формирање заједнице.
„Можда може да отежа, али мислим да не може да спречи усвајање уредбе и формирање ЗСО, јер Влада ипак има две трећине у косовском парламенту”, рекао је Жбогар.
Када је реч о нормализацији односа између Срба и Албанаца на Косову и Метохији Жбогар сматра да је већ много урађено по том питању потписивањем Бриселског споразума, изборима за градоначленике које признају и Београд и Приштина, интеграцијом полиције, а ускоро у правосуђа...
„Али има још много тога да се уради, јер, у исто време када договоримо овакве ствари у Бриселу, Ђурићу се брани да дође на Косово или Србија иде у офанзиву забране учлањења Косова у Унеско или у неке спортске институције”, рекао је Жбогар.
Према његовим речима, то шаље чудне сигнале становништву на КиМ, са обе стране.
„Можда би поред дијалога који имамо у Бриселу разговоре требало да спустимо на нижи ниво, да има више сарадње међу младима који не знају много једни о другима, већ чују само лоше ствари и немају никакво искуство суживота”, сматра Жбогар.
Он је као добар пример навео сарадњу косовске и српске привредне коморе.
„Баш смо данас имали састанак. Довели су велики број српских фирми на пољопривредни сајам у Приштини. Ако би било више тих нормалних односа и сарадње између Приштине и Београда онда би људи видели да идемо ка нормализацији”, закључио је Жбогар.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


