Субота, 11.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Пожаревљани пола месеца без воде

Пожаревљани пола месеца без воде
(Фото Д. Јевремовић)

Пожаревац – Већ трећу недељу Пожаревљани пију воду из цистерни јер је због опасне концентрације нитрата вода из градског водовода проглашена неисправном за пиће и припрему хране, а надлежни још немају решење. Уместо максималних педесет, анализом је утврђено присуство шездесет милиграма нитрата у литри пијаће воде. Томе је допринела, навели су у Заводу за јавно здравље у Пожаревцу, дуготрајна суша и изузетно низак водостај Велике Мораве, али и неконтролисана експлоатација шљунка из те реке, што додатно снижава њен ниво. Уз све то, квалитет воде у бунарима главног изворишта Кључ годинама угрожавају септичке јаме из околних села, па се и то сматра једним од узрока.

Иако проблем није нов, градска власт за сада једино може да гледа у небо и прижељкује падавине. Али, кише нема, водостај је и даље низак, а пара за фабрику воде нема у градској каси, иако је то једини трајни излаз из проблема који траје већ двадесет година. Потребно је, процењују стручњаци, више од шест милиона евра.

Када ће Пожаревљани моћи, као сав нормалан свет, да пију воду из својих славина, још није могуће прецизирати. Али, судећи према речима градоначелника Пожаревца Миомира Илића, то ће бити могуће, у најбољем случају, тек за месец дана, осим ако у међувремену не падне већа количина кише. До тада, грађани ће се снабдевати из балона које пуне из цистерни или их купују у продавницама. Како ко.

Илић за „Политику” тврди да је сада све у рукама надлежних институција. Каже да је оформљена стручна комисија која сагледава ситуацију и тражи решење. За сада, привремено. До 6. новембра биће познат њихов коначан став.

– Прва опција је да на изворишту Кључ изградимо додатне бунаре, чиме би се елиминисала прекомерна доза нитрата у води. Ако идућег петка добијемо сагласност комисије, за изградњу ће нам требати двадесетак дана – наводи Илић. Каже да се чак разматра и привремено напајање са регионалног изворишта у Шалинцу код Смедерева и Јагодица код Костолца, али да ће последњу реч о томе дати стручна лица.

--------------------------------------------------------------------------------

Несташица воде „прешла” и на политички терен

Бане Спасовић, председник Скупштине града и лидер пожаревачких напредњака, оптужио је коалиционе партнере из СПС-а, пре свих Сашу Ваљаревића, директора ЈКП „Водовод и канализација”, да није одмах по сазнању да је вода неисправна за пиће обавестио грађане. Спасовић је затражио и оставке надлежних, што се, кажу упућени у овдашње политичке прилике, индиректно односи и на градоначелника Илића, који је такође социјалиста. Спасовић је тврдио да су прве анализе још 30. септембра показале да је вода загађена, да није требало да се чека 13. октобар и трећа потврда ЗЗЈЗ, већ да се одмах предузму мере и тражи помоћ од Републике.

Илић пак тврди да нису ништа крили од грађана, те да су они обавештени одмах пошто је ЗЗЈЗ објавио коначне анализе.

– Нема места политици у овако озбиљном проблему, то не би требало да се користи за политичке размирице – каже градоначелник Пожаревца.

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.