Клизишта прете целим насељима
Владичин Хан – Ни после три године од када су власници кућа у насељима Кула и Пољана у Владичином Хану пријавили да су им због клизишта угрожене куће, али и њихова безбедност, ништа није урађено да се проблем реши. Општинска комисија је само на појединим објектима процењивала штету још 2005. године, али није уважен захтев мештана Куле да се изврши геолошко испитивање терена. Прошло је и две године од када су надлежне општинске службе доставиле документацију тадашњем Министарству за капиталне инвестиције, са захтевом да се власницима кућа помогне, али једино што је на терену ново је клизиште изнад стамбених зграда у насељу Дуге њиве.
На 17 објеката у кулским улицама Пчињској и Димитрија Митића, насеља на брду испод кога пролази железнички тунел, оштећења су све бројнија и већа.
– Изградњу куће моји родитељи су започели осамдесетих година, а ја и супруга Бојана смо се уселили 1996. Сада смо ту са своје двоје деце, и свакодневно стрепимо за њихову безбедност, јер је кућа попуцала из темеља. Немоћно гледамо како се урушава оно што смо целог живота стицали – каже за наш лист Саша Стојановић (33), житељ насеља Кула, а његова супруга Бојана додаје да куће овде нису легализоване јер су грађене у време када то није било потребно, а сада их је и немогуће легализовати, будући да само што се не уруше. Потпорни зидови у неким двориштима су већ пали.
– Штета на нашој кући 2006. године била је процењена на око 600.000 динара. Неке комшије су покушавале да „закрпе” рупе по зидовима, али оне се изнова појављују. То је и највећи проблем, што нико неће да каже да ли смо безбедни – наглашава Бојана.
Њиховом комшији Браниславу Ристићу (63) попуцали су зидови у купатилу од пода до плафона, исто је у остави, по собама...
Највише је оштећена кућа Драгана Станковића, која по оцени општинске комисије за процену штете, није више за становање. Драган због тога са супругом од пре три године живи у родном селу Рдову. У Пољани је такође угрожено близу 20 објеката – попуцали темељи, зидови, бетонске плоче, а дебели бетонски потпорни зидови се руше. Због померања тла, лане су почели да пуцају зидови и у делу насеља Дуге њиве, изнад стамбених зграда. Општинска комисија за процену штете од елементарних непогода је 2006. године на укупно 12 кућа у Пољани и Кули утврдила штету од око осам милиона динара. За геолошко испитивање тла требало је у то време око 5,4 милиона динара.
Како нам је рекла Катарина Радовановић, начелник за правне и опште послове Општинске управе у Владичином Хану од Министарства за инфраструктуру добили су одговор да је документација о процени штете прослеђена републичкој Комисији за елементарне непогоде. Недавно су тој комисији послали и ургенцију, али одговора још нема.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


