Упозорење Бриселу
ИСТАНБУЛ - Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган упозорио је Европску унију да споразум о мигрантима неће бити ратификован уколико до 30. јуна не буде направљен кључни корак ка увођењу безвизног режима за држављане Турске, и то без било каквих услова.
Он је истакао да први корак ка укидању виза треба да буде направљен 30. јуна, а ако то не буде урађено, у Парламенту неће бити усвојен споразум о реадмисији избеглица.
Уколико и даље будете постављали услове Турској, која Европској унији пружа значајну подршку тиме што спречава избеглице да крену пут Европе, могу само да кажем да ми је жао, рекао је Ердоган преноси АП.
Да би Турска задржала избеглице на својој територији, Европска унија је Анкари обећала помоћ у износу од шест милијарди евра и визну либерализацију, али је за то поставила пет услова, укључујући и захтев да тероризам дефинише у складу са нормама Брисела.
Разлог за то је страх да би Ердоган садашње прешироко дефинисање тероризма могао да користи за ућуткивање опозиције.
Упозорење Ердогана уследило је дан након разговора са немачком канцеларком Ангелом Меркел, која је инсистирала да Анкара мора испунити све захтеве Брисела, преноси Фонет.
Бан и Ердоган жале због слабог одзива Г7 на самиту УН
ИСТАНБУЛ - Генерални секретар УН Бан Ки-мун и турски председник Реџеп Тајип Ердоган изразили су данас жаљење због слабог одзива групе најразвијенијих земаља света (Г7), из које се хуманитарном самиту УН одазвала само немачка канцеларка Ангела Меркел.
Бан је позвао земље да више партиципирају у хуманитарној помоћи и преузму заједничку одговорност за избеглице, у чему му је подршку дао и домаћин самита, турски председник Ердоган, на заједничкој прес конференцији по окончању скупа, пренеле су агенције.
Ердоган је истакао да је Турска сама досад потрошила 10 милијарди долара на збрињавање миграната, док је допринос међународне заједнице и даље остао на свега 455 милиона долара.
„Хиљаде људи одазвале су се на овај састанак са жељом да пружимо ефикаснију помоћ милионима људи у свету којима је потребна помоћ. Очекујем да ће овај састанак резултирати већом помоћи Сомалији, Блиском истоку и другим кризним подручјима”, рекао је Бан.
Светски хуманитарни самит, у организацији УН-а, иницирао је Бан Ки-мун, који је позвао светске владе, хуманитарне организације и донаторе да помогну у ублажавању хуманитарних катастрофа у свету с циљем да до 2030. године број расељених особа у свету буде преполовљен, преноси Танјуг.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


