Обележен Дан независности САД
Дан независности Сједињених Америчких Држава обележен је у уторак увече пријемом у башти резиденције америчког амбасадора Кајла Скота. Маринци су на почетку вечери Скоту предали заставу, а затим су изведене химне. Америчку је отпевао Стив Рајдер, а „Боже правде” деца из хора „Чаролија”.
– Четвртог јула обележили смо 240 година од када су оснивачи Америке прогласили нову нацију посвећену универзалном праву на људско достојанство, политичко ангажовање и економски напредак. Њихова Декларација независности сведочила је о њиховим тежњама. Данас подсећам да све велике тежње захтевају посвећеност. Требало нам је седам година борбе да задобијемо своју слободу. И заиста, када су 11 година касније писали наш Устав, очеви оснивачи подсетили су Американце да наш политички систем треба да створи „савршенију нацију” – рекао је амбасадор Скот, поздрављајући званице на српском и енглеском језику.

Високе званице у башти резиденције америчког амбасадора (Фото Анђелко Васиљевић)
Америка, према његовим речима, и даље ради на остварењу тог циља у својој земљи, али и у партнерству са народима и владама широм света.
– Ми, Американци, обележавамо 4. јул прославама које нас зближавају баш као и вечерас када славимо са нашим пријатељима из Србије. Заједно делимо исте циљеве који су уткани у Декларацију независности потписану пре 240 година – истакао је амерички амбасадор.
Гостима је затим поручио да се раскомоте и уживају у вечери. Наздравио је званицама пожелевши им „живот, слободу и тежњу ка срећи” што су, по Декларацији, неотуђива права свих људи.

Маринци су предали заставу амбасадору САД Кајлу Скоту (Фото Анђелко Васиљевић)
Прослави америчког националног празника присуствовали су председник Томислав Николић, премијер Србије Александар Вучић, председница Народне скупштине Маја Гојковић, министри Иван Тасовац, Велимир Илић, Снежана Богосављевић-Бошковић, Кори Удовички, Срђан Вербић, Ивица Дачић... На пријему су били и шеф Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић, новоизабрани председник скупштинског Одбора за образовање и науку, некадашњи муфтија Муамер Зукорлић, као и патријарх Иринеј, надбискуп Станислав Хочевар, рабин Исак Асијел и нови муфтија србијански Абдулах Нуман. Међу званицама су били и чланови дипломатског кора, високи званичници опозиционих партија, Ружица Ђинђић, Вук и Даница Драшковић...
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


