РС: Уставни суд ће одлучивати о референдуму и попису
БАЊАЛУКА – Заједничка комисија Већа народа и Народне скупштине Републике Српске није данас постигла сагласност о објављивању резултата пописа, као ни референдуму о Дану РС, најављеном за 25. септембар.
Тако ће и Закон о попису и Одлука о одржавању референдума о Дану Републике, епилог добити у Уставном суду Српске, преноси РТРС.
Бошњаци сматрају да су прегласани по обе тачке, док из Српске поручују да нема прегласавања, које је на сцени само у институцијама БиХ, наводи РТРС.
Бошњаци тврде да су одлуке Парламента Срспке о објављивању пописа и одржавању референдума о Дану Републике политички, а не правни акти.
Потпредседник Парламента Ненад Стевандић каже да није било прегласавања, јер су све одлуке донете са седам на према два.
Он истиче да је на овај начин оспорена могућност клуба Бошњака да наметну своје мишљење и ставове, клубовима Срба, Хрвата и осталих народа, и тако оспоре акте које су сви заједно донели у Народној скупштини.
Датум обележавања Дана Републике и даље је трн у оку Бошњацима - због чега је Заједничка комисија највише и расправљала о овом питању, преноси РТРС.
Ненад Стевандић истиче да није постојала рационална основа за покретање виталног националног интереса Бошњака, већ ирационална нетрпељивост и србофобија према свему што представља српски народ.
Одлука о одржавању референдума, другим народима ништа не оспорава, нити намеће, каже Стевандић.
„Такође, овом одлуком бранимо демократска начела и европске вредности насупрот шеријатским начелима наметања и угњетавања једног народа од стране другог. Закључак је да онај ко не поштује и не уважава Републику Српску не треба да тражи од ње да поштује и уважава БиХ”, сматра Стевандић, преноси Танјуг.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


