Четвртак, 02.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Удар на грађане или градоначелника

Уместо најављеног сређивања лошег стања у комуналном систему, започет обрачун са градским предузећем „Наисус”, које је међу пет најуспешнијих у Србији. – Топлана донела одлуку о поскупљењу грејања мимо става градоначелника и Градског већа
Удар на грађане или градоначелника
Руководство топлане одредило да „фиксни део” трошкова грејања (који се плаћа целе године) буде већи око 30 одсто (Фото Јужне вести)

Ниш – У Нишу је као „гром из ведра неба” најављено поскупљење грејања. Потрес је започео одмах пошто је в.д. директора Градске топлане Зоран Стојановић (СНС), само после двадесетак дана проведених на тој функцији, изјавио „да су дугови предузећа огромни, посебно за енергенте, тако да грађани могу ускоро да очекују поскупљење грејања”.

Само 24 сата касније градоначелник Дарко Булатовић енергично је демантовао в. д. директора и свог страначког колегу:

– Такве ствари нећемо дозволити нити прихватити, јер оне нису у интересу грађана и града. Нема елемената или увозних компонената које су поскупеле и зато нећемо дозволити промену цена грејања.

Посебно је Булатовић рекао да се „проблеми у предузећима не смеју решавати преко леђа грађана”.

– Нама нису неопходни директори који виде могућност разрешења проблема у својим фирмама једино кроз поскупљење услуга. Потребни су нам људи који ће омогућити да системи функционишу без нових намета грађанима – рекао је нови нишки градоначелник.

Али, „не лези враже” – као да нико у топлани није чуо, нити хаје на коментар градоначелника Булатовића: само неколико сати касније у јавност је процурила информација, која је касније потврђена, да је руководство топлане већ одредило нове цене и да је „фиксни део” трошкова грејања (који се плаћа током целе године) повећан око 30 одсто – са 28 на 37 динара по квадратном метру. То је више чак хиљаду динара по стану.

Ипак, у Нишу неко и слуша Булатовића. Пошто је рекао да „граду Нишу нису потребни такви директори”, оцењено је да се градоначелник Ниша по свему судећи већ „одредио” према судбини свог страначког колеге Зорана Стојановића. И то је било довољно да чланови Удружења скупштина и савета станара, који су добро „прочитали” шта у овој изјави стоји „између редова”, затраже да се в. д. директора Градске топлане одмах смени.

Није, међутим, „случај” топлане, једини потрес ових дана. Прави земљотрес уздрмао је Ниш одлуком Градског већа да се предложи одузимање ингеренција изградње и одржавања водоводне и канализационе мреже градском ЈКП „Наисус”.

Због позитивног пословања и најквалитетније воде која се испоручује грађанима, још више због безбедног одржавања изворишта, а највише управо због ангажовања на градњи мреже водоснабдевања и реализацији пројеката сређивања водоводне и канализационе мреже, „Наисус” је последњих година најстабилније (финансијски и у сваком другом смислу) предузеће у Нишу. То је оцена и градских, али државних органа Србије и међународних форума.

По тим оценама, као најбољи у Нишу, „Наисус” је прошле године изборио високо пето место међу најбољим градитељским и комуналним фирмама у Србији, по званичној процени и оцени Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.

Од добијања послова изградње у комуналном систему града ЈКП „Наисус” је уз благослов (претходног) градског руководства само у нову механизацију уложио скоро милион евра сопствених пара, запослио 57 нових радника за послове из описа проширених делатности, урадио много тога у граду попут све три фазе поповачког колектора, прикључке до чаирског који тек треба да се гради, започео чамурлијски колектор... И, што се не може занемарити, исправљао све лоше урађено, а што је било поверено приватним фирмама.

Сви у Нишу знају да је управо „Наисус” ускакао „у ватру” више пута последњих година спасавајући градски буџет милионским позајмицама, плаћајући тако дугове града према ЕПС-у, плате запослених у Градској управи, обнову Дечије установе у Дивљани, спасавање ЈКП „Горица” од стечаја и гашења....

Елем, засметала је успешност ЈКП „Наисус” и ономад је поднет предлог за нову измену одлуке о комуналним делатностима и одузимање права на изградњу водосистема и канализације у Нишу. У образложењу предлога, који је потписао Миодраг Брешковић, начелник Управе за комуналне делатности, енергетику и саобраћај, пише да су се „услови за обављање ове делатности изменили и да више није целисходно да то обавља ’Наисус’, јер прети да угрози обезбеђење оптималног стања водоводне и канализационе мреже, како и да средства за ове намене треба рационалније трошити”.

А то што „Наисус” више неће (г)радити, чак је јавно наговештено, биће поверено приватним извођачима радова. Значи, већ се зна како ће се унапред креирати „ситуација” када је реч о реализацији најодговорнијих послова око воде за пиће и свега другог у систему водоснабдевања и комуналном систему. Никако није боље да за новац грађана и из градског буџета, градску мрежу гради градско предузеће, и да све буде у оквиру „породице”, већ је боље да вајду имају и приватне фирме.

Али, заборавило се на нешто најзначајније – на то ко ће и како контролисати исправност тих и таквих (приватних) послова и утврђивати бактериолошко-хемијску и здравствену исправност воде тамо где се изведу радови. Ниједна приватна фирма нема ни овлашћења, а још мање могућности за лабораторијску контролу, иако је законска обавеза да после сваке хаварије, после сваког и најмањег посла на мрежи, водосистем мора да се испере и стерилише, и да једине две лабораторије за контролу исправности и здравствени надзор и исправност воде за пиће постоје само при Институту за јавно здравље и у „Наисусу”.

Наметнуло се питање ко све стоји иза овог предлога?

Отворено се сумња да је све око „Наисуса” покушај још једне „подметачине” новом градоначелнику Дарку Булатовићу од његових најближих сарадника баш као што је био и „гром из ведра неба” поскупљење грејања.

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.