Плач по киши
Од нашег извештача
Рио – Јака киша прекинула је атлетска такмичења на Олимпијском стадиону „Жоао Авеланж”, бацачице диска повукле су се са стадиона после прве серије у квалификацијама, финалисти у скоку мотком после само три неуспешна скока, а квалификације на 110 м препоне су прекинуте после друге трке која је одржана по правом пљуску. Док су они напуштали стадион из звучника се орила песма „Певање на киши”, али не оригинална верзија Џина Келија. Атлетичарима свакако до певања није било, загревање и тонизација за наступ су неповратно пропали, па је на крају такмичења било плача…
Рекордерка Србије у бацању диска Драгана Томашевић (63,63 м) отишла је на присилну паузу с хицем од 55,87 метара, готово пет метара краћим од њеног најбољег резултата у олимпијској сезони (60,51), али то за услове у којима је изведена прва серије није било неочекивано. С кишом је дошло и захлађење. Температура је била 21 степен, а ветар је дувао брзином од 17 км на сат...
У таквим условима наша рекордерка се није најбоље снашла. На крају, када је и друга група завршила своје три квалификационе серије, под знатно повољнијим временским условима и без паузе Томашевићева је с 57,67 м заузела 19. место међу 34. бацачице диска. Ни четврти пут на Олимпијским играма није успела да се пласира у финале.
– Трудила сам се, била сам добра у загревању, у првој серији сам била стегнута, у другој мало опуштенија, а у последњој ишла сам на све или ништа и диск је одлетео изван сегмента. Пауза је сигурно утицала и на моје хице. Недостајао ми је тренер. Тражила сам по трибинама неког познатог да ми нешто каже. Било шта, али никог није било. Ово је техничка дисциплина и сваки савет је важан – рекла је Драгана Томашевић.
Док се Томашевићева припремала за последњи хитац наш рекордер на 110 м препоне Милан Ристић је стартовао у последњој, петој квалификационој трци. Имао је одличан старт, међу првима је нападао сваку до пете препоне, а онда као да је нагло успорио и циљем прошао шести с 13,66, али и то му је било довољно да по резултату уђе у финале као 24.
Али само привремено.
Руководство атлетског такмичења одлучило је, после жалби Немачке и Јамајке да се за учеснике прве две квалификационе трке који се нису квалификовали организује нова трка, пошто су због кише имали отежане услове за такмичење, смањену видљивост и много воде на стази. То је све тачно, али отежани услови били су и за оне који су их победили, а шта је с учесницима преостале три трке који су пола сата чекали на свој старт у хладном тунелу?
Било како било у новој трци победио је Јамајчанин Ђус Картер и постао полуфиналиста јер је само он имао бољи резултат од Ристића, последњег од четворице који су у полуфинале ушли на основу резултата.
Милан Ристић је на крају с 23 резултатом по вредности био 25. односно први испод црте изнад које су се нашли атлетичари који настављају такмичење.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


