Plač po kiši
Od našeg izveštača
Rio – Jaka kiša prekinula je atletska takmičenja na Olimpijskom stadionu „Žoao Avelanž”, bacačice diska povukle su se sa stadiona posle prve serije u kvalifikacijama, finalisti u skoku motkom posle samo tri neuspešna skoka, a kvalifikacije na 110 m prepone su prekinute posle druge trke koja je održana po pravom pljusku. Dok su oni napuštali stadion iz zvučnika se orila pesma „Pevanje na kiši”, ali ne originalna verzija Džina Kelija. Atletičarima svakako do pevanja nije bilo, zagrevanje i tonizacija za nastup su nepovratno propali, pa je na kraju takmičenja bilo plača…
Rekorderka Srbije u bacanju diska Dragana Tomašević (63,63 m) otišla je na prisilnu pauzu s hicem od 55,87 metara, gotovo pet metara kraćim od njenog najboljeg rezultata u olimpijskoj sezoni (60,51), ali to za uslove u kojima je izvedena prva serije nije bilo neočekivano. S kišom je došlo i zahlađenje. Temperatura je bila 21 stepen, a vetar je duvao brzinom od 17 km na sat...
U takvim uslovima naša rekorderka se nije najbolje snašla. Na kraju, kada je i druga grupa završila svoje tri kvalifikacione serije, pod znatno povoljnijim vremenskim uslovima i bez pauze Tomaševićeva je s 57,67 m zauzela 19. mesto među 34. bacačice diska. Ni četvrti put na Olimpijskim igrama nije uspela da se plasira u finale.
– Trudila sam se, bila sam dobra u zagrevanju, u prvoj seriji sam bila stegnuta, u drugoj malo opuštenija, a u poslednjoj išla sam na sve ili ništa i disk je odleteo izvan segmenta. Pauza je sigurno uticala i na moje hice. Nedostajao mi je trener. Tražila sam po tribinama nekog poznatog da mi nešto kaže. Bilo šta, ali nikog nije bilo. Ovo je tehnička disciplina i svaki savet je važan – rekla je Dragana Tomašević.
Dok se Tomaševićeva pripremala za poslednji hitac naš rekorder na 110 m prepone Milan Ristić je startovao u poslednjoj, petoj kvalifikacionoj trci. Imao je odličan start, među prvima je napadao svaku do pete prepone, a onda kao da je naglo usporio i ciljem prošao šesti s 13,66, ali i to mu je bilo dovoljno da po rezultatu uđe u finale kao 24.
Ali samo privremeno.
Rukovodstvo atletskog takmičenja odlučilo je, posle žalbi Nemačke i Jamajke da se za učesnike prve dve kvalifikacione trke koji se nisu kvalifikovali organizuje nova trka, pošto su zbog kiše imali otežane uslove za takmičenje, smanjenu vidljivost i mnogo vode na stazi. To je sve tačno, ali otežani uslovi bili su i za one koji su ih pobedili, a šta je s učesnicima preostale tri trke koji su pola sata čekali na svoj start u hladnom tunelu?
Bilo kako bilo u novoj trci pobedio je Jamajčanin Đus Karter i postao polufinalista jer je samo on imao bolji rezultat od Ristića, poslednjeg od četvorice koji su u polufinale ušli na osnovu rezultata.
Milan Ristić je na kraju s 23 rezultatom po vrednosti bio 25. odnosno prvi ispod crte iznad koje su se našli atletičari koji nastavljaju takmičenje.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


