Трошкови РТС-а за Рио око 1,9 милиона евра
Радиотелевизија Србије саопштила је данас да укупни трошкови екипе од 37 људи која је извештавала из Бразила са Олимпијских игара у Рију и плаћања за права преноса, износе око 1,902 милиона евра, а коначни обрачун биће познат за неколико дана.
На сајту РТС је наведео да је за извештавање на претходним олимпијским играма у Пекингу јавни сервис потрошио 1,489 милиона евра и да је има 38 чланова, а у Лондону 2,325 милиона евра и 36 људи.
Екипу РТС-а на Олимпијским играма у Рију је чинило 37 чланова - 10 запослених из техничког сектора (3 техничка вођства, 3 техничка реализатора, 1 ЕВС оператер, 1 одржавање, 1 ИТ, 1 главни инжењер пројекта), 12 запослених из продукције (1 редитељ, 2 реализатора, 3 монтажера, 3 сниматеља, 3 члана продукције/организације), три новинара Радио Београда, један техницар из Радио Београда, новинарка Информативног програма, девет спортских коментатора и новинара, као и вода пројекта.
РТС је, наводи се у саопштењу, у 17 дана емитовао око 293 сата премијерних директних преноса, што је нешто више од 17 сати програма дневно.
Емитовано је и 126 сати репризног програма.
Наши људи су се из Рија јављали уживо у програм 24 часа без прекида, стоји у саопштењу.
Послали су више од 240 прилога за Јутарњи програм, све информативне емисије као и за специјалну емисију о Олимпијским играма која је била свакога дана у поподневним часовима, имали 21 директно укључење у програм РТС-а са борилишта и града, као и 50 укључења из РТС-овог студија у Рију, у просеку три пута у току дана.
Сваки члан РТС екипе имао је спортску гардеробу, а људи који су се појављивали на екранима и одела на којима су били видљиви грбови Србије и РТС-а.
„И одевањем наших људи хтели смо да покажемо део олимпијског тима Србије. Ту гардеробу је РТС добио на поклон”, наводи се у саопштењу, преноси Танјуг.
ИО је уговорен заједно са ТВ правима за ЗОИ 2014. у Сочију у износу од 1,4 милиона евра, у шта је ушао и трошак гаранције.
Трошак службеног пута за Рио на бази аконтација, правдање ће тек да уследи по обрачуну путних налога.
Дневнице РТС одређује у складу са Уредбом о накнади трошкова објављеној у Службеном гласнику Србије број 86/2007.
Сви чланови РТС екипе имају једнаке дневнице, оне не зависе од посла који обављају и износиле су 84 евра.
Коначни трошкови за игре у Рију знаће се за пар дана.
По правилнику РТС-а постоје и додатни трошкови, као што су трошак за пртљаг преко дозвољене тежине за превоз авионом, такси превоз, картице за интернет. Ти трошкови се правдају рачунима.
За права преноса Игара у Рију издвојено је милион евра, трошкови технике износе 605.998 евра, дневнице 79.243, авио карте 76.909, смештај 136.135 евра и за остале трошкове 4.218. Укупно је то 1.902.543 евра за екипу од 37 људи, навео је РТС.
Поређења ради, Хрватска радиотелевизија имала је 39 чланова екипе, словеначки Јавни сервис 31, а мађарски 60.
Што се тиче техничке и продукционе подршке, ХРТ је користио три рент а кар возила РТВ Словенија четири, а РТС ниједна.
Хрватска је имала 10 коментаторских позиција, а Словенија једну.
Услуге live mix зоне РТВ Словенија користила је перманентно са два борилишта, а ХРТ перманентно са шест борилишта.
Цена по једној зони била је између 15.000 и 23.000 евра.
РТС је три пута привремено изнајмио live mix зону и за то платио по 1.600 евра.
Како је наведено, РТС има 3.031 запосленог са просечном платом од 400 евра и годишњи буџет од 78 милиона евра.
Хрватски јавни сервис 2.890 запослених са просечном платом од 750 евра и годишњим буџетом од 216 милиона евра.
Словенија у јавном сервису има 2.536 запослених са просечном платом од 1.300 евра и буџетом од 110 милиона евра.
Мађарски јавни сервис има 2.141 запосленог са просечном платом од 2.000 евра и годишњим буџетом од 280 милиона евра.
Чешки јавни сервис 4.539 запослених, са просечном платом од 1.900 евра и годишњим буџетом од 320 милиона евра, наведено је на сајту РТС.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


