Опомена Влади у пет до 12
Неколико стотина представника Уније синдиката просветних радника Србије (УСПРС) из 739 школа у Србији, окупили су се на Тргу Николе Пашића како би, уочи школске године, још једном подсетили Министарство просвете и Владу и на тежак положај просветних радника и неиспуњена обећања.
Скуп је симболично почео у пет до дванаест и трајао колико и један школски час. Просветни радници су изразили своје незадовољство пиштаљкама и паролама „Понижени и преварени”, „Запослени у предшколским установама заслужују својих четири одсто од локалних самоуправа”, „И наши ђаци доносе златне медаље, где су награде за њих и нас”, „Образован је онај ко има образ”…
– Плате у просвети се нису приближиле републичком просеку, готово осам година, а онда су нам узели и 10 одсто као и свима у јавном сектору. Три одсто су нам вратили, дужни су још седам процената. Дакле, прво враћање одузетог, па онда повећање – рекла је Јасна Јанковић, председница УСПРС.
Она је поновила да се просветни радници и даље залажу за платне разреде у јавном сектору и да наставници морају да буду на врху те пирамиде, јер су најобразованији. По њеним речима, 80 одсто запослених у просвети има завршене факултете, док је у јавном сектору 25 до 30 одсто људи са факултетским дипломама.
– Почиње нова школска година, а ми ћемо отворити и очи и уши и упозоравати на сваки проблем. Овде смо дошли у пет до 12 да поручимо држави да не чека 12 и 5, јер ће сви дићи руке од образовања, а то не желимо. У супротном, нећемо стајати на Тргу, позваћемо у шетњу свих 30.000 чланова, а ако буде потребно, нећемо држати часове ни 30, ни 35 минута – поручује Јанковићева.
Прочитано је и писмо које је упућено новом министру просвете, у којем су још једном истакнути проблеми који тиште запослене у образовању. Шарчевићу је поручено да је Унија понудила помоћ и сарадњу и подржала његове прве потезе, али да стрпљење наставника није неограничено и да неће обећања, већ чињење.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


