Оцењиваћу државне директоре
Јавна предузећа треба да пуне републички буџет, а не да буду камен око врата влади и мој задатак ће бити да то и остваримо, тако што ћу кроз координацију скенирати њихов рад, тражити где лежи проблем и предлагати како да он буде решен, а на влади и премијеру је да процене да ли је решење добро и хоће ли га прихватити.
Овако свој посао у влади описује Милан Кркобабић, министар без портфеља задужен за координацију рада јавних предузећа и регионални развој и лидер Партије уједињених пензионера Србије.
Шта конкретно подразумева координација рада јавних предузећа?
Праћење њиховог рада и формирање одређеног мишљења. Сваки газда кад формира предузеће, па тако и држава, жели да оно остварује профит, да нам пружи услуге које ћемо да платимо, али не тако да то буде више од онога што смо добили заузврат.
Лепо звучи, али како ћете то извести у пракси, хоћете ли, на пример, моћи нешто да наредите ЕПС-у, „Србијашумама”?
Почећемо снимање стања од шестомесечног биланса за ову годину, да видимо шта смо затекли и какви помаци могу да се остваре у наредном периоду. Хоћу да видим програме пословања, колико су реални, послује ли се са губитком или добитком и зашто...
Може ли од вашег рада да зависи место директора у неком јавном предузећу?
Ја могу да изнесем предлог и износићу га. Директори јавних предузећа морају убрзаним корацима да напуштају логику понашања поглавица индијанских племена, да могу да раде шта хоће и како хоће, без обзира на то ко их је именовао. Моја је жеља, али и морална обавеза и дужност, да премијеру и влади кажем како стоје ствари, а влада је именовала директоре, па је једино она и меродавна да их разреши.
Хоћете ли бити ограничени тиме што, на пример, директор чије сте пропусте уочили припада премијеровој странци?
Не. Мене је премијер Александар Вучић предложио за овај посао и кључни инструмент је ту – спремност премијера да спроведе реформе и промене. Ниједан министар нема штап и шаргарепу у својим рукама. Директоре ЈП поставља влада, постоје јасне процедуре и, што је најважније, ауторитет премијера и његова спремност да влада предузима мере које ће резултирати тиме да предузећа буду успешна и да пуне буџет.
Када вам је понудио ово место, да ли вам је Вучић дао одрешене руке за рад?
Може се и тако рећи, али сви знамо да одрешене руке, у организацији власти каква је наша – тако нешто не постоји. Међутим, даваће ми подршку за све предлоге који буду утемељени на реалним чињеницама.
Причу о регионалном развоју слушамо деценијама и нема помака, шта ви планирате?
Покушаћу да од људи који раде у влади и који имају искуства направим тим, који ће сваки проблем темељно проучити и предложити шта може да се уради. Али, проблеми неразвијених подручја не могу ни да се сагледају, ни да се реше слањем мејлова из Београда, мора да се буде на терену, у контакту са људима, да се чује шта их мучи, да се један по један проблем решава у сарадњи са ресорним министарствима. Дакле, бићу на терену, разговараћу с људима, који најбоље знају шта им треба ту где живе да би ту и остали и живели боље.
Били сте врло успешни као директор ЈП Пошта Србије, волели сте тај посао и резултате које сте постизали, шта вам је био мотив да са таквог места одете на место где вам је плата за 170.000 мања, а при томе је посао тежи, јер ваши резултати не зависе само од вас?
Изазов. Ја волим да радим. Остварио сам резултат са Поштом, хоћу, кад се сретнемо идуће године, да могу да вам набројим јавна предузећа за чију координацију сам био задужен, у којима је дошло до напретка. Верујем да такав резултат могу да остварим, у супротном не бих ни прихватио ову функцију. Наравно, има још један мотив, ја сам политичар, председник сам странке, којој је циљ да заштити одређене категорије људи, пензионере, запослене, оне који не могу да нађу посао, а и даље ћу се држати девизе – нема вишка запослених, има мањак посла, па ко хоће да буде директор нека нађе посао људима.
Верујете да ће људи да поверују у овакво образложење?
Верујем. Ја имам довољан број година да бих сада јурио и грабио нешто. Ово јесте велики изазов и ми као политичка опција, која је данас добро утемељена, као партија коју ће људи препознати као некога ко се залаже за њих.
Влада је вашу саветницу Миру Петровић именовала за вршиоца дужности директора ЈП Пошта Србије, хоће ли она бити постављена на то место као директор?
Мира Петровић је именована за вршиоца дужности, док се не стекну услови предвиђени Законом о јавним предузећима за избор новог директора, за шта ће бити расписан јавни конкурс. Она ће, претпостављам, тада конкурисати као и сви други људи који то буду желели. У овом тренутку, она има озбиљан задатак да затечени резултат још поправи.
Госпођа Петровић је била ваш близак сарадник, заједно сте остварили и те резултате, али уколико она буде изабрана на ваше место, судећи по реакцијама на ово именовање в. д., могло би се очекивати реаговање да сте, практично, ви и даље задржали директорско место?
Таквих прича ће увек бити. За мене је много битније да сви који коментаришу сачекају деветомесечни, па завршни рачун, па да објективно, на основу тих резултата кажу шта имају. Ја ћу, као министар коме је у опису посла координација рада јавних предузећа, па и ЈП Пошта Србије, први рећи шта будем имао о томе. Има још једна ствар, жене су врло вредне, интелигентне, одговорне, зашто би неком сметало да једна таква жена води неко јавно предузеће. Ја мислим да је то добра идеја.
ПУПС је одлучио да на локалне изборе у Белој Паланци изађе самостално, то нисте практиковали?
Јесмо у неколико наврата, али није било примећено у медијима. Определили смо се за самосталан наступ на свим наредним локалним изборима који буду расписани. Да понудимо грађанима свој програм и да видимо шта они о нама мисле. Не мора нико други да истражује наш рејтинг, нека га грађани оцене. Велики је то ризик, али ми ћемо прихватити оцену грађана, а молим и господу виртуелне да је прихвате.
Да се ви то можда не припремате за председничке изборе, хоћете ли се кандидовати?
(Смех) О томе уопште нисам размишљао. Једно су локални избори, друго парламентарни, а треће председнички. Ми врло добро знамо да кандидат мора да добије више од половине гласова изашлих бирача да би постао председник, а то је могуће само ако иза њега стоји најјача политичка опција, или скуп странака које подржавају један концепт и једног кандидата. То је врло озбиљна ствар. Сви знамо Кубертеново правило у томе како је важно учествовати на олимпијади...
Али, ви више волите да победите?
Ја сам, ипак, за то да је важан и резултат (смех).
Четири оцила
Како сте дошли на идеју да дефинишете четири оцила као ред, рад, резултат и одговорност?
Ништа чудно нисам рекао. Имамо ми то „Само слога Србина спасава”, али у домену мог посла четири оцила – ред, рад, резултат и одговорност – то треба да буду четири оцила наше политике...
Па ми ни ова постојећа не поштујемо, а тек ред, рад...
Колико смо сложни, ја то не знам. Али знам да бисмо, кад бисмо ова четири оцила како сам их ја дефинисао поштовали, сви живели боље, имали бисмо веће плате и пензије, и боље здравство, и научноистраживачки рад, и просвету...
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


