Четвртак, 09.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

ЕУ није савршена али је најбоља

Туск: Британија покреће Брегзит почетком 2017. - ЕУ спремна
ЕУ није савршена али је најбоља
(Фото Танјуг/АП)

БРАТИСЛАВА - Лидери Европске уније усвојили су на самиту у Братислави декларацију у којој обећавају да ће до марта следеће године израдити „визију” атрактивне и успешне Уније после одлуке Велике Британије да изађе из ЕУ.

„Обавезали смо се данас у Братислави да понудимо нашим грађанима наредних месеци визију атрактивне ЕУ којој могу да верују и да је подрже. Уверени смо да имамо воље и капацитета да то постигнемо”, поручили су лидери 27 земаља.

У декларацији се наводи да „ЕУ није савршена, али је најбољи инструмент који имамо за решавање нових изазова са којима се суочавамо”, преноси АФП.

Такође се додаје да је ЕУ потребна да не само да би се гарантовао мир и демократија, већ и безбедност европских грађана.

Лидери су поручили да је Унија одлучна да настави напред упркос томе што је Британија, једна од њених највећих чланица, одлучила да је напусти.

„Иако је једна земља одлучила да оде, ЕУ остаје неопходна за нас остале”, каже се у декларацији и додаје је Унија обезбедила мир после ратова и дубоких подела на континенту.

„Одлучни смо да ЕУ учинимо успешном са 27 држава чланица, на основу наше заједничке историје”, поручили су лидери у Братислави – преноси Танјуг.

 

Туск: Британија покреће Брегзит почетком 2017. - ЕУ спремна

Велика Британија ће вероватно почетком 2017. покренути формални захтев за излазак из Европске уније, рекао је вечерас председник Европског савета Доналд Туск напомињући да је ЕУ спремна за то, већ колико сутра.

Он је на самиту 27 чланица ЕУ одржаном у Братислави рекао да му је британска премијерка Тереза Меј приликом недавне посете Лондону врло отворено казала да је скоро немогуће да Лондон покрене поступак изласка из ЕУ ове године.

„Али врло је вероватно да ће бити спремни можда у јануару, можда у фебруару следеће године”, рекао је Туск.

Према његовим речима, ЕУ је „добро припремљена” и може да почне процедуру „већ сутра”, преноси АФП.

Он је рекао да ће предстојећи преговори са Лондоном о Брегзиту бити вођени у интересу преосталих 27 чланица Уније, а не Британије.

„Апсолутно је јасно да наше процедуре и правила прописани веома прецизно у нашим уговорима, треба да заштите наше интересе, интересе 27 чланица, а не оне земље која одлази”, нагласио је Туск на конференцији за новинаре у Братислави.

Исто је потврдио и председник Европске комисије Жан-Клод Јункер који је рекао да се Британији не може дозволити приступ тржишту ЕУ, ако не прихвати слободу кретања радника, која је у његовој основи, преноси Ројтерс.

„Желимо да имамо веома добре и блиске односе са Британијом. У исто време, није могуће да преговори са њом донесу штету нашим интересима”, рекао је Јункер.

Он је нагласио да ЕУ остаје при својој позицији да се слобода кретања радника и особа мора омогућити.

„То није игра између премијера који одлази и премијера који остају, реч је о људима у Европи. Тако да не видимо никакву могућност компромиса по том питању”, закључи је Јункер – преноси Танјуг.

Коментари10
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.