Грчки родитељи против ђака миграната
Од нашег дописника
Атина – Сва деца мигранти су вакцинисана и нема опасности нити оправдања да не похађају наставу у грчким школама.
Ово званично саопштење Института за заразне болести донекле је смирило групу родитеља који су захтевали да деца мигранти не иду у исту школу са грчком децом и чак су у знак протеста – окупирали школске просторије.
Овај инцидент у двема школама недалеко од Солуна, у Ореокастру и Палеокастру, узбуркао је овдашњу јавност, дошао до суда који истражује постоји ли у понашању групе родитеља кршење закона о расистичком насиљу, довео до бурне расправе у парламенту...
Наљутио је и премијера Ципраса који је поручио да „Грчка оличава солидарност Европе према избеглицама и угроженима и да, према томе, понашање родитеља није у складу са званичним ставовима земље у односу на мигрантску кризу”.
На почетку школске године, удружења родитеља у ове две школе, уз пуну подршку председника општине, инсистирала су да се деци избеглицама не дозволи да поподне похађају наставу на грчком језику.
Наиме,у разредима који су у многим деловима Грчке отворени за мигрантску децу, у првој половини дана они слушају предавања на матерњем језику, а поподне се прикључују грчким ђацима.
Статистике показују да од 60.200 миграната, колико их је тренутно у Грчкој, половину чине деца међу којима је, опет, већина школског узраста. За сада је смештајем у вртиће и образовне установе обухваћен мањи део њих, али је тенденција да им се омогући редовно школовање све док се налазе у Грчкој.
Зато је понашање огорчених родитеља који су окупирали школу тражећи да се мигрантима забрани приступ основној школи изазвало негодовање у јавности мада су реакције, ипак, подељене.
Тек после уверавања министра за миграцију Јаниса Музаласа са говорнице парламента да је 90 процената мигрантске деце вакцинисано, страсти су се мало смириле, а родитељи су пристали да попусте.
Истрага ће утврдити да ли ће против њих и представника општинских органа власти бити покренут кривични поступак.
Чињеница да се број миграната из дана у дан повећава и да поново на острва дневно стиже више од сто нових избеглица све чешће изазива незадовољство локалног становништва. Кампови на острвима су претрпани, учестали су сукоби међу самим мигрантима, повећан је број крађа, разбојништава...
Локална полиција нема довољно снаге ни за одржавање реда али ни за убрзани процес регистрације миграната чији статус остаје нејасан, пре свега за Грчку, која још очекује да ће европске земље предузети конкретне мере за помоћ.
На Лезбосу и Хиосу, који су најдиректније суочени са мигрантским проблемом и свакодневним приливом нових група избеглица, локалне власти енергично су реаговале на покушај војних структура да војну базу на острву претворе у нови, допунски избеглички центар.
Градоначелник Лезбоса Спирос Гален је затражио од војске да одмах обустави радове јер је, како је рекао, недопустиво да се острво доведе у ситуацију да има више миграната од локалних становника.
Представник области Северног Егеја Кристиана Калогиру је у директном контакту са министром за миграцију Музаласом, како је саопштено, добила уверавања да идеја о изградњи нових прихватних центара на острву никада није званично одобрена.
„У писмима влади и министарствима упозорио сам на неуставност таквих покушаја и затражио хитан састанак јер ситуација на острву постаје све експлозивнија”, изјавио је градоначелник Лезбоса агенцији АНА-МПА.
У међувремену, становници Лезбоса и Хиоса организују митинге на којима траже од владе да поштује њихова права и узме под контролу ситуацију на остврвима.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


