Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Зелена енергије креће са села

У средњобанатском селу отворена биоелектрана која прерађује биљни отпад и тако производи електричну, али и топлотну енергију
Зелена енергије креће са села
Министар Александар Антић отворио биоелектрану која прерађује биљни отпад и тако производи електричну, али и топлотну енергију (Фото Ђ. Ђукић)

Ботош код Зрењанина – Изградњом ове електране Србија је направила значајан корак у развоју свог енергетског система и стала на пут према најразвијенијим земљама у тој области, речено је у селу Ботош где је пуштена у рад фабрика за производњу биогаса из кога ће се производити електрична и топлотна енергија и маса за оплемењивање земљишта као нус производ. Основ целе продукције је биљни отпад који се налази у окружењу и који до сада није коришћен.

Завршена је прва од предвиђене три фазе, од којих је пројектована са капацитетом од 600 киловата. Како је речено, реално је очекивање да ће годишња производња електричне енергије по свакој фази износити око пет милиона киловат-часова годишње. Укупна снага електране, по реализације треће фазе, биће 1,8 мегавата, а наговештена производња око 15 милиона киловат-сати годишње.
Електрана као примарни производ даје електричну енергију коју ће преузимати ЕПС. Секундарни производи су висококвалитетна органска ђубрива и топлотна енергија. Цена такве енергије биће осетно јефтинија од постојеће.

Александар Антић, министар енергетике, рекао је „да овај пројекат представља пример у ком правцу Србија треба да развија енергетски сектор, али и какав однос наша држава и друштво треба да имају према ресурсима који су нам на располагању. Немамо природне залихе гаса или нафте, али имамо квалитетно земљиште и вредне и паметне људе, што је најважније”.

– Тај капитал треба да употребимо и искористимо изворе обновљиве енергије и сигурно ћемо ићи тим путем – нагласио је Антић.

Бранислав Поморишки, који у свом селу подиже биоенергану, истакао је приликом отварања да је, мерено према пословном потенцијалу који носе постројења на бази биомасе, она веома озбиљан енергетски објекат, јер захваљујући секундарним производима у окружењу, отвара перспективу за брз и директан бољитак многобројним кооперантима и широј локалној заједници.

Предузеће „Биоелектра” из Ботоша изградило је погон за производњу електричне и топлотне енергије из биогаса на бази биомасе различитог порекла, а инвестиција, која је у првој фази, вредна је око 2,5 милиона евра.

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.