Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Веће и плате и пензије

Сви пензионери добиће пре Нове године једнократну помоћ од 5.000 до 6.000 динара и веће пензије за 1,5 до 1,7 одсто. – Просветарима плате веће за шест или седам одсто, војсци, полицији, социјалним установама и правосуђу по пет процената
Веће и плате и пензије
(Илустрација Новица Коцић)

Једнократну помоћ од 5.000 до 6.000 динара у наредне три до четири недеље добиће сви пензионери у Србији њих 1,78 милиона, док би трајно повећање пензија за 1,5 до 1,7 одсто требало да уследи од јануара 2017. године, изјавио је Александар Вучић, премијер Србије, на конференцији за новинаре у Влади Србије.

Повећање плата у јавном сектору добиће просветни радници и то за шест или седам одсто, војска и полиција као и запослени у социјалним установама и у правосуђу по пет процената. С тим што, објаснио је Вучић, запослени у правосуђу треба да се изјасне хоће ли једнократну помоћ или повећање плата од пет одсто.

Он је додао да инфлација ниска, 0,9 до један одсто, што значи да поскупљења неће анулирати повећање, односно да ће сви пензионери осетити бољитак.

Премијер је поручио да је јако бесан због пословних резултата „Азотаре”, „Петрохемије”, Метанолско-сирћетног комплекса, „Србијагаса”, а посебно на Рударско-топионичарски басен „Бор”.

– РТБ „Бор” данас ради само захваљујући грађанима Србије, али ћу урадити све што могу да та фирма и цео део Србије буду спасени, па ако треба могу и да клекнем пред кинеског премијера Ли Кећијанга с којим ћу се видети и Риги на самиту Кине да за молим да купе „Бор” – рекао је премијер.

Он је додао да буџет крвари око 100 милиона евра годишње, управо због РТБ „Бора”, због чега хоће да га понуди највећој кинеској компанији, будући да Кинези држе 40 одсто светског тржишта бакра. Реч је о компанији која има две милијарде евра годишњег прихода и запошљава 200.000 људи, рекао је Вучић и додао да је Влада разговарала и с најбољим америчким фирмама, али они нису заинтересовани.

Кад је реч о „Азотари”, „Петрохемији”, МСК-у и „Србијагасу”, премијер је објаснио да није додатно проверавао пословне билансе тих предузећа, већ је веровао у лажне извештаје, али је истакао да ће и то бити решено.

– Нисам проверавао, веровао сам људима који су ме лагали и слали лажне извештаје. Наследили смо ђубре, тога морамо да будемо свесни. Наследили смо пусту „Железару”, „Петрохемију” с дуговима од око 400 милиона, исто је било и с „Азотаром” – рекао је Вучић.

Очекивао је да ће хемијска предузећа радити боље због ниже цене гаса, посебно „Азотара”, а није очекивао да види у тој фирми и неке инвестиције од 20 милиона евра.

– Свело се на то да су оперативни трошкови у „Азотари” за пола године већи него што би било да уопште не раде. Овако бележе губитак од 50 милиона евра – истакао је.

Упитан шта конкретно замера „Србијагасу”, он је рекао да их то јавно предузеће снабдева гасом, а они не плаћају. И кад се погледају резултати „Србијагаса”, они кажу да им нису платили „Азотара” и МСК.

Готово сви директори јавних предузећа који постижу слабе резултате биће смењени до краја године, најавио Вучић.

Упитан на кога мисли, он је рекао да је био довољно јасан: – Рекао сам, готово сви.

Задовољан је, како је рекао, резултатима пословања ЕПС-а који на рачуну има око 500 милиона евра, што се не памти када је било.

Премијер је рекао и да је задовољан стањем у буџету, што су потврдили и представници ММФ-а, објаснивши да ће суфицит на крају октобра износити 30 милијарди динара, односно 240 милиона евра, иако је предвиђени дефицит за тај период био 900 милиона евра.

Истовремено су приходи премашили план за 650 милиона евра.

Душан Вујовић, министар финансија, истакао да је Влада постигла запажене резултате, што је довело до тога да ММФ, супротно уобичајеној пракси, дозволи повећања док траје програм с њима.

– Мени је ово десети програм Фонда по свету и ретко где се дешавало да ММФ призна напредак и да дозволи да се бољи фискални резултат, односно приходи поделе грађанима. Ми смо већ у оквирима структурног смањење, већ смо на 3,89 одсто од планираних четири процента – рекао је Вујовић.

Оваквим резултатима Србија је скоро тамо где би требало да буде у децембру 2017. када се аранжман с ММФ-ом завршава, оценио је он и додао да фискални резултати надмашују очекивање.

– Циљ програма који смо закључили с ММФ-ом јесте да се 2018. године вратимо, не само на претходне плате, него да имамо одрживи раст – рекао је Вујовић и додао да је и наша стопа раста у порасту.

– Само ове године ММФ је с 1,75 одсто подигао прогнозу раста на 1,8 одсто па на 2,5 одсто. Очекујемо да ће раст БДП-а бити 2,7, 2,8 одсто – рекао је он, додајући да у наредним годинама очекује раст од најмање три одсто.

Коментари33
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.