За лажне дојаве – праве казне
Ниш – У Палати правде у Нишу завршен је судски поступак против двојице окривљених због лажних дојава полицији да су у нишком Основном и Вишем суду постављене бомбе. То је прва таква пресуда у нашој земљи ухваћеним и оптуженим особама за извршење кривичног дела изазивања панике и нереда, из члана 343. Кривичног закона Србије. Правоснажном одлуком на затвор од по девет месеци и новчану казну од по 60.000 динара осуђени су Љубиша Јовић (43) и Борис Ђорђевић (25), обојица из Житковца код Алексинца, који су после серије лажних дојава о наводно постављеним бомбама откривени и ухапшени.
Током судског поступка вођеног против Јовића и Ђорђевића, из Житковца, доказано је да су још 11. априла 2013. први пут телефоном позвали полицију и „пријавили” подметнуту бомбу у Палати правде у Нишу. Како је речено у Основном тужилаштву у Нишу, тога дана Љубиша Јовић, добро познат органима гоњења као извршилац више разних кривичних дела, имао је заказано суђење по оптужници да је извршио тешку крађу. Како би избегао суђење дао је мобилни телефон Борису Ђорђевићу и рекао му да позове полицију чим он, Јовић, уђе у Палату правде и каже да је у суду подметнута бомба. Четири пута је Борис Ђорђевић у року од само неколико минута позивао полицију. Најпре је рекао „У суду је постављена бомба, имате само десет минута...”, потом „Остало вам је још само пет минута...”, а онда и „Тик, так, тик тако... Оде суд...”.
Љубиша Јовић, стоји у пресуди, бацио је мобилни апарат у шпорет где је изгорео, али је полиција, будући да је раније коришћен, ушла у траг криминалцима, идентификовала их и ухапсила.
Првобитно, у Основном суду неправоснажно је Јовић осуђен на годину дана, а Ђорђевић на девет месеци затвора. Жалили су се и Виши суд је, узимајући у обзир да Љубиша Јовић има болесно дете, обојици изрекао правоснажну пресуду од по девет месеци затвора и осудио их и на новчану казну од по 60.000 динара. Саша Ђокић, основни јавни тужилац, рекао је за „Политику” да се због лажних дојава о подметнутим бомбама најчешће одлажу суђења због кривичних дела, али и да је до сада било и случајева да лажне бомбе пријављују супружници током бракоразводних парница, а који не желе раставу.
Свака лажна узбуна доводила је до одлагања рада судова и тужилаштава, самим и тим заказаних суђења и, свакако, до великих трошкова. Колико је велика штета због прекида посла и одлагања, најбоље говори податак да се свакодневно у нишкој Палати правде одржи и више од 70 рочишта или саслушања. Наведено је да је конкретно 11. априла 2013, када су осуђени Љубиша Јовић и Борис Ђорђевић први пут пријавили лажну бомбу, само у Основном суду у Нишу било заказано 57 судских расправа и суђења...
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.