Уторак, 30.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Банке воле паушалце, али с резервом

Без уверења порезника о измиреним обавезама нема кредита, док су остали услови исти као и за оне који су стално запослени
Банке воле паушалце, али с резервом
(Фото Пиксабеј)

Иако све велике банке дају кредите паушалцима, па чак имају и специјализоване пакете производа за њих, код нас влада убеђење да им оне баш и нису наклоњене. Зашто? Па зато што су према њима додатно обазриве, јер им њихови подаци о пословању не дају довољно простора да оцене њихово садашње и будуће пословање, а самим тим и капацитет за отплату кредита. Влада и предубеђење да они чија занимања не подразумевају класична редовна месечна примања и којима порезници порез разрезују на основу претпостављених прихода зајам морају, због свог статуса, да отплате по ригорознијим условима, што банкари демантују. У свим великим банкама зубари, адвокати, фризери, таксисти... могу, уколико испуњавају услове, а то превасходно подразумева њихову кредитну способност, да подигну кредите као и други клијенти банака. Неретко их, међутим, у тој намири „саплићу” порезници, јер им са закашњењем од чак две године шаљу пореска решења која банке траже као услов за одобравање кредита.

Како су нам појаснили у Ерсте банци ови клијенти немају обавезу вођења пословних књига и зато за њих није могуће направити финансијску анализу па се одобрење кредита заснива на нивоу броја месеци пословања, евентуалних дана блокаде НБС, оствареног платног промета, понашања по рачуну у банци.

Паушалци, било да су физичка лица или предузетници, чине велику базу за позајмљивање новца коју би било неразумно искључити. У ЕУ, показују подаци банака, чак 33 одсто становништва је у категорији паушалаца што значи да раде неки посао самостално или од куће...

У Интеза банци кажу да паушални порески обвезници, који желе да узму кредит као физичка лица, могу да добију све кредите – готовинске, ауто, потрошачкe, стамбене, дозвољено прекорачење на текућем рачуну, кредитну картицу. Услови, рокови отплате, средства обезбеђења и каматне стопе исти су као и за остале грађане. Поред оверене потврде о запослењу и висини примања потребно је и уверење надлежне Пореске управе да нема неизмирених обавеза по основу пореза на доходак и осталих јавних прихода, као и додатна документација у зависности од тога да ли је реч о самозапосленом, односно предузетнику или власнику самосталне занатске, трговачке или угоститељске радње. Слични су услови и за паушалце из такозваног малог бизниса.

– С обзиром на то да паушални порески обвезници не воде пословне књиге, њихова кредитна способност се одређује на бази укупног промета. Приликом разматрања кредитног захтева од њих се тражи и решење о пореском задужењу и потврда о измиреним обавезама по основу пореза. Основна средства обезбеђења за краткорочне кредите су менице предузећа и предузетничке радње и менице власника. У зависности од кредитне способности и врсте захтева, могу се тражити и друга средства обезбеђења – кажу у Банци Интеза.

У Комерцијалној банци кажу да кредите одобравају и предузетницима паушалним пореским обвезницима, у складу са висином њихове кредитне способности. Они могу да добију краткорочне кредите за одржавање текуће ликвидности и набавку обртних средстава са отплатом у месечним ануитетима, као и дугорочне инвестиционе кредите за набавку основних средстава, каже Јелена Ивановић, директорка Сектора развоја и подршке пословима са становништвом.

– Кредитна способност зависи од промета клијента преко рачуна, без обзира да ли је рачун код наше банке у тренутку одлучивања. Уколико клијент нема отворен рачун код нас, доставља се потврда друге банке о висини укупног промета у претходних годину дана. Отварање рачуна у Комерцијалној банци услов је за пуштање кредита у коришћење. Инструменти обезбеђења се уговарају у зависности од кредитне способности, намене кредита и рока враћања. Приликом одлучивања о одобрењу кредита првенствено се анализира отплатни капацитет предузетника, каже Јелена Ивановић додајући да се подразумева достављање потврде о измиреним пореским обавезама, као и профактуре, фактуре, уговори.

У Војвођанској банци паушалцима нуде кредит за финансирање обртних средстава, као и дозвољено прекорачење по текућем рачуну који је најчешће коришћен кредит у последње време. Средства обезбеђења су бланко менице, а додатни инструменти обезбеђења зависе од износа који клијент тражи и његове кредитне способности.

– Уколико клијент не жели неки наменски кредит намењен клијентима малог бизниса и паушалцима, може да, као физичко лице, тражи ненаменски кредит попут краткорочног кеш зајма, кажу у Војвођанској банци.

У Креди агрикол банци паушалци треба да обезбеде пореска решења за последње три године, као и потврде о промету из свих банака преко којих послују. Иако није предуслов за одобрење кредита, може да помогне уколико радња ради преко банке у којој жели да узме кредит. Пратећи пословање сваког свог клијента банка има бољи увид у све финансијске аспекте пословања. Средства обезбеђења су условљена квалитетом пословања саме радње, висином износа кредита, као и роком отплате. Најчешће су то јемство, покретна имовина или сам предмет кредитирања.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.