„Ролингстонси” свирају блуз
Више од десет година прошло је откако су чланови легендарног британског састава „Ролингстонс” објавили последњи студијски албум. Иако су протеклих година објављивали компилације и лајв албуме, од данас се у продаји широм света нашло ново студијско издање славног бенда названо „Blue & Lonesome”.
За разлику од последњег студијског албума из 2005. године „A Bigger Bang”, на новој плочи „Стонси” нису публици понудили оригиналан материјал, већ своје виђење блуз стандарда.
С обзиром на то да су током импресивне каријере, дуге 54 године често посезали за блузом, и неретко „скидали” америчке блузере, било је очекивано да ће читаву једну плочу посветити управо овом музичком жанру.
Уосталом, како стоји у рок аналима, Мика Џегера и Кита Ричардса после случајног сусрета, првог након школских дана, на железничкој станици у Дартфорду 1961. године, поново је спојила управо љубав према блузу.
Плочу, на којој су радили под процуцентском палицом Дона Воза, снимили су за само три дана у студију колеге Марка Нофлера у Лондону. На албуму се налази 12 песама, које су својевремено потписали Вили Диксон, Бади Џонсон, Хаулин Вулф, Еди Тејлор…
Поред британске рок четворке у снимању плоче учествовали су и њихови стални сарадници, попут басисте Дерила Џонса, а ту је и још једна енглеска музичка легенда Ерик Клептон. Славни гитариста свирао је на две песме на новом албуму „Стонса” – „Everybody Knows About My Good Thing” и „I Can’t Quit You Baby”.
За први сингл одабрали су песму „Just Your Fool” из 1953. године, коју је потписао Литл Волтер, док се пре два дана завртео и спот за нумеру „Ride ’Em on Down”, у коме се појављује глумица Кирстен Стјуарт.
Последње речи које Џегер, како пишу светски медији, „изговара” на плочи гласе: „Да ли је ово било ОК?” Како стоји у првим критикама нове студијске авантуре Џегера, Ричардса, Ронија Вуда и Чарлија Вотса албум је „више него ОК”, после много времена њихова „најспонтанија плоча” и још једно „фасцинантно поглавље у историји највећег рокенрол бенда”.
Али, овај омаж блузу само је једна од силних „акција” чланова „Стонса” током ове године.
Још у фебруару започели су турнеју по Латинској Америци, која је кулминирала великим, бесплатним концертом на отвореном на Куби 25. марта. Био је то први концерт једног западног бенда тог калибра у Хавани, а овај историјски подухват „Стонси” су овековечили и на це-де и ДВД издању „Havana Moon”, које је објављено јесенас.
У лондонској „Сачи” галерији летос је отворена велика ретроспективна изложба, која је имала за циљ да публици приближи бар делић каријере једног од најдуговечнијих бендова, а у октобру су свирали на калифорнијском „Дезерт трип” фестивалу.
Овај фестивал, поред „Стонса”, публици је понудио јединствену прилику да на истом месту први пут види и чује и друге рокенрол тешкаше – Пола Макартнија, Роџера Вотерса, Нила Јанга, Боба Дилана и групу „Ху”.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


