Багер се доселио на Славију
Багер се, после бројних најава, одлагања и поновних најава, коначно доселио на Трг Славија. После припремних радова на једном од најпознатијих кружних токова у граду, почели су и они озбиљнији – прва ископавања и изградња фонтане. Водоскок, који градски челници најављују као једно од будућих обележја престонице, до пролећа, за укупно 155 дана требало би да изгради и за рад оспособи „ПМЦ инжењеринг” који је на недавном тендеру добио овај посао.
Радници ове компаније поставили су заштитну ограду и саобраћајну сигнализацију. То је учињено како би се до маја, за када је предвиђен крај посла вредног 254 милиона динара, радови одвијали несметано, али и како би возачи и остали учесници у саобраћају били безбедни.
Мајстори ће до пролећа непрекидно радити јер ће у току зиме на градилишту бити постављен балон.
Крајњи резултат њиховог рада на кружном току, где су се донедавно налазили посмртни остаци и биста Димитрија Туцовића, за око пет месеци биће водена лепотица пречника 32 метра, са водоскоком од 16 метара и софтвером који прави сликовне приказе и пушта музику. Централни базен фонтане биће бетониран и обложен гранитним плочама, а око њега ће се налазити трава. Фонтана ипак неће бити у функцији у току зиме, али ће је у том периоду красити јелке и новогодишњи украси. Замерку да ће овај водоскок приликом јачих ветрова пљуштати по аутомобилима, градски челници категорички одбацују. Уверавају да ће се уз помоћ сензора смањивати и повећавати млаз и висина водоскока како се саобраћај не би ометао.
Фонтана на Славији биће прва нова после седам година (после оне у Ташмајданском парку). Претпоставља се да ће и са ње, као и са оне у Ташу, допирати звуци класичне музике.
Градски менаџер Горан Весић указао је да ће у току градње, већ овог месеца, бити расписан и тендер за обнову три саобраћајнице – Славије, Булевара ослобођења (од Славије до Аутокоманде) и Рузвелтове улице (од Вуковог споменика до Богословије).
Извођач ће, према последњим најавама, бити одабран почетком марта, а све радове требало би да заврши за 180 дана (очекује се да то буде јесен 2017. године).
Претходни тендер за саобраћајнице на Славији и у Булевару ослобођења завршен је почетком јуна. На њега су стигле две понуде, али ниједна није била исправна због чега је почетак ове обнове и померен за наредну годину.
Ако нови тендер буде успешан, осим што ће стајалишта јавног превоза бити померена на обод кружног тока на Славији, а пешачки прелази на 50 до 100 метара од постојећих, овај трг добиће и нови парк између Славије и Улице краља Милутина где ће бити постављен и споменик Димитрију Туцовићу.
Коме се не свиђа, не мора да слуша музику
Фонтана на Славији, и пре уласка мајстора на градилиште, изазвала је бројне контроверзе, полемике и страначка препуцавања. Највеће замерке односиле су се на то што ће силан новац бити уложен у фонтану, а не у подземне пролазе који су били раније предвиђени. Једна од мана које су изнели суграђани и опозиција била је и каква је сврха музике на фонтани ако се она неће чути од саобраћајне буке. На све ово градски менаџер је одговорио минулих дана: „Коме се не свиђа, не мора да слуша музику”.
Градски челници раније су истакли и да се од подземних пролаза одустало јер би то било велико улагање, да би пролази би били уски, а тенденција светских метропола није да се пешаци спуштају под земљу.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


