Петак, 10.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Сиријска војска пред потпуном победом у Алепу

Сиријска војска пред потпуном победом у Алепу
Илустрација (Фото Танјуг/АП)

АЛЕПО - Сиријска војска и њени савезници су пред проглашењем победе у Алепу, рекао је извор у сиријској војсци, након што су побуњеници у том сиријском граду данас сведени на веома малу територију коју непрестано засипају бомбе.

Ројтерсов извештач у зони коју под контролом држе снаге сиријске владе, јавља да се бомбардовање побуњеничке зоне у Алепу данас без престанка наставља, док један цивил који је тамо „заглављен” описује ситуацију као „судњи дан”.

„Борбе у источном Алепу требало би да брзо буду окончане. Побуњеници немају много времена. Или ће морати да се предају, или ће умрети”, рекао је новинарима у Алепу генерал Заид ал-Салех, начелник безбедносног комитета владе за тај сиријски град.

Сиријска опсерваторија за људска права саопштила је да је 60 људи, укључујући цивиле и борце, убијено данас гранатама или из ватреног оружја, када је сиријска војска извела јуриш на неколико квартова под контролом побуњеника у Алепу.

Побуњеници су се данас по подне повукли из свих четврти на источној страни реке која протиче кроз Алепо, након што су протекле ноћи изгубили кварт Шеик Саид, на југу мале територије која је остала у њиховим рукама, наводи Сиријска опсерваторија за људска права, са седиштем у Лондону.

Побуњеничка енклава, која се брзо смањује, преполовила се за само неколико сати, а директор Опсерваторије Рами Абдул Рахман рекао је да бици за Алепо долази крај, наводи британска агенција.

У дистриктима које су заузеле владине снаге, војници су већ почели да славе пуцајући у ваздух, а возачи да трубе сиренама најављујући победу, показују снимци које је објавила сиријска државна телевизија.

Руско Министарство одбране саопштило је данас да је 728 побуњеника положило оружје у протекла 24 сата и да су прешли у западни део Алепа, као и да је 13.346 цивила у истом том периоду напустило дистрикте под контролом побуњеника у Алепу.

Иако би пад Алепа задао огроман ударац побуњеницима који покушавају да сиријског председника Башара ал-Асада свргну с власти, Асад би и даље био далеко од успостављања контроле у целој земљи, будући да велики делови Сирије остају у рукама побуњеника, а Исламска држава је у недељу поново заузела древни град Палмиру, закључује Ројтерс – преноси Танјуг.

Коментари6
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.