Сорбитол изазива грчеве
Заслађивач који се користи у жвакаћим гумама и осталим слаткишима „без шећера” може да изазове бројне тегобе у органима за варање, као и губитак тежине и пролив. Овај став изнела је група лекара Универзитетске болнице из Берлина. Они тврде да количина од пет до двадесет милиграма сорбитола може да изазове мање прблеме у абдоминалном тракту, као што су надутост и грчеви, а да већа количина овог састојка жвакаћих гума може да узрокује веома озбиљне здравствене проблеме. У прилог овој тврдњи они наводе случај два пацијента, жене и мушкарца који су доведени у ову берлинску болницу са симптомима хроничног пролива, болова и грчева у стомаку, као и знатног губитка килограма.
Испитивањем је утврђено да су њих двоје веома дуго свакодневно конзумирали , тачније жвакали, између 15 и 20 пакетића гуме за жвакање без шећера. Чим су престали са тим, успостављена је нормална функција њихових црева.
Први пацијент, 21 годишња девојка, дошла је у болницу зато што је за кратко време изгубила чак једанаест килограма. После детаљних испитивања чији су сви резултати били у границама нормале, збуњеним лекарима девојка је рекла да последњих осам месеци редовно узима нешто од хране „без шећера.”За све то време имала је грчеве и хронични пролив.
Други пацијент, мушкарац, за годину дана је из истог разлога изгубио чак 22 килограма.
Устврђено је да је обоје свакодневно уназад неколико месеци конзумирало између 20 и 30 грама сорбитола, а познато је да један пакетић садржи око 1,25 грама.
Сорбитол, познат као додатак Е420, слабо се апсорбује у танком цреву, а одувек су позната његова лаксативна својства, што је произвођач дужан да наведе и на прехрамбеном артиклу.
Представници разних прехрамбених фирми чији производи садрже сорбитол, овај додатак рекламирају као сигуран производ, уз обавезно упозорење да претерана конзумација производа који га садрже може довести до лаксативног дејства и абодоминалних грчева. Сорбитол се често користи у храни "без шећера" која је намењена дијабетичарима.
Добра вест је да одмах по престанка конзумирања веће количине овог додатка храни , нестају сви споменути симптоми, а изгубљена телесна тежина се без проблема, у одређеном раздобљу може надокнадити. Ако уопште неко и пожели да је надокнади. Такође, важно је поновити да и овај додатак храни, кад се конзумира у границама нормале, није ни штетан ни опасан. Уосталом, као и све друге ствари у животу.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


