Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ИНТЕРВЈУ: МИЛОЈЕ ОБРАДОВИЋ, председник Комисије за заштиту конкуренције

Трговци патикама и СББ под лупом

Надлежни у јавним предузећима и даље не разумеју да доминантан положај, који им је дала држава, не могу да злоупотребљавају
Трговци патикама и СББ под лупом
(Фото А. Васиљевић)

Када учесник у картелу понуди сарадњу Комисији за заштиту конкуренције, грађани могу да рачунају да су веће шансе да ће још један картел бити откривен. Захваљујући програму ослобађања од казни, учесници у неким забрањеним споразумима имају прилику да се пријаве и дају податке, а заузврат буду ослобођени од казне, или да им она буде ублажена. У картелима пре или касније дође до проблема, посебно када дође време за поделу профита. Ово за „Политику” каже Милоје Обрадовић, председник Комисије за заштиту конкуренције.

Закон је и раније давао такву могућност?

Јесте, али сада је програм почео да функционише и то је добро. Програм користе много развијеније европске земље које су на овај начин решиле велике случајеве најтежих повреда конкуренције. Програм ослобађања од казне, како је званичан назив, организован је по узору на те европске земље. Учесник у картелском договору се може обратити Комисији анонимно, на пример преко посредника, информацијом са кратким описом забрањеног споразума, листом доказа и информација којима располаже, при чему не мора открити свој идентитет, идентитет осталих учесника и детаље тог споразума. Програм не може да обухвати организаторе, односно иницијаторе, али остали учесници у споразуму су „добродошли”.

Дакле, информације у замену за опроштај казне. У целости?

Не. Уколико неко пријави случај пре него што је поступак покренут односно откривен и испунио све услове и обавезе у складу са Законом, Комисија може смањити казну у одређеном проценту, ако му је коначно признат статус подносиоца захтева за смањење обавезе плаћања. Иначе казна за овај преступ може бити и до 10 одсто од годишњег прихода. То може бити довољан мотив.

Годину сте завршили казном од 330 милиона динара коју ЕПС Дистрибуција мора да уплати у буџет Србије. Је ли уобичајено да се на тапету нађу и јавна предузећа?

Нема разлике у поступању Комисије без обзира на то да ли је реч о приватном или јавном сектору. Монопол сам по себи није забрањен, али тај положај не може да се злоупотребљава. И ЕПС Дистрибуција је монополиста и тај положај им је дат законом. Међутим, злоупотребили су га. Закон о енергетици је усвојен у октобру 2014, а од јануара 2015. је либерализовано тржиште електричне енергије. ЕПС Дистрибуција се није понашала у складу са законом и није имала исти однос према свим дистрибутерима електричне енергије. Осим казне која, по мом мишљењу није висока, 0,6 уместо 10 одсто од прихода колико је могло да износи, изречене су им и мере понашања које морају да спроведу у наредном периоду. Мере су садржане у девет тачака, а свака од њих има рокове.

Најавили сте и контролу малопродаје. Да ли имате конкретан разлог што ће у новој години то бити први посао Комисије?

Радећи одређене предмете, закључили смо да се много концентрација дешавало у овој области и да је малопродаја укрупњена. Реч је о секторској анализи овог дела тржишта, али и прилици да проверимо шта се дешава на тржишту након концентрација које смо раније одобрили. Треба нам још података о малопродаји, па ћемо утврдити тржишна учешћа, шта се дешава на релацији добављача и трговаца, трговаца и потрошача. Да видимо има ли слабости и недостатака, договора око цена. Не штитимо играче него правила игре и видећемо како та правила игре функционишу. Занима нас и фармацеутско тржиште и тржиште гаса.

Да ли вас је случај „спортске опреме” мотивисао да дотакнете и малопродају, јер то је оно што највише занима потрошаче цене?

Тај предмет у малопродаји спортске опреме је значајан за Комисију. Изненадила ме изузетна сарадња са овим компанијама, али и то што смо схватили да учесници и даље знају мало о правилима конкуренције. Међутим, имамо и други проблем који је системски проблем за ову државу. У поступцима нам се дешава да не можемо да пронађемо странку на адреси која је пријављена у Агенцији за привредне регистре. Требало би да седнемо са Агенцијом за привредне регистре, Пореском управом и МУП-ом и покушамо да нађемо решење. Такве ствари би требало строго кажњавати.

Дистрибутери патика су се договарали око цена, не може се рећи да је оправдање за то што не знају много о правилима конкуренције?

Поступак је у току и то још утврђујемо, али са незнањем се сусрећемо и у јавном сектору. Казнили смо у 2015. години једно предузеће, а директор нас је питао, па зашто нас кажњавате, ми смо државно предузеће и ми новац од добити уплаћујемо у буџет. Они не разумеју и даље да свој доминантан положај који им је дала држава не могу да злоупотребљавају.

Да ли ће СББ-у, бити одобрена концентрација, с обзиром на то да намерава да купи Иком?

Очекујем да овај предмет решимо у року од наредних четири месеца, али морам да нагласим да је ово специфична област. Специфичан је и сам предмет, јер када је реч о тржишном учешћу, велике су разлике чак и од општине до општине и Комисија мора са посебном пажњом да размотри све релевантне околности, а посебно ако би резултат стварања или јачања доминантног положаја концентрацијом учесника на тржишту било нарушавање конкуренције.

Стицање доминантног положаја није забрањено, али је забрањена његова злоупотреба. Тако да ако неки учесник на тржишту има доминантан положај не значи да он нарушава конкуренцију.

У нашој јавности постоји једна, рекао бих, терминолошка збрка, што је несумњиво уобичајено за земљу која је мењала економски систем, и дужи временски период функционисала кроз планску привреду и затворено тржиште. Погрешно је мишљење да су монополи сами по себи недозвољени.

Коментари18
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

savan
U javnim preduzecima se obavljaju poslovi od javnog interesa i trebala bi biti cast za svakog zaposlenog sto je dobio priliku da radi u takvim preduzecima i ustanovama ,posebno rukovodece strukture,a ne prilika za malverzacije i lopovluk i neodgovorno ponasanje.
sobna antena
SBB ima dobru reklamu ali losu uslugu! Posebno u provinciji, Uzice gde samovolja i prostakluk(prema meni kao stranki) tamosnjeg "rukovodioca" ide dotle,da Vam samovoljno raskine ugovor u vasem odsustvu (ne zbog duga, jer je redovno uplacivano za i po sest meseci unapred) i zahteva za ponovno ukljucenje kao da postavlja ponovo kabl.instalaciju, dve razlicite sume, jer je po (njegovim recima) moja instalacija ustupljena drugom ,ocigledno bez nadoknade,iako nema novih stanara u zgradi?! Napisano.mogu da potvrdim dokumentacijom! PS. Po ugovoru placena instalacija je moje vlasnistvo,o cijem odrzavanju brine SBB!
Pera
Joj, ajde budi ljubazan, ne pricaj besmislice bez argumenata.
koloseum
Tu je leglo korupcije i monopolizma. Zakoni i nemar drzave, kao i namerno proteziranje partijskih ljudi koji se kasnije "oduzuju". Probajte da postanete uvoznik necega. Moj prijatelj je pokusao da uvozi vino i stigla mu je veoma ozbiljna poruka da je na nisanu veoma opasnih ljudi koji drze taj resor. Zasto drzava nije provukla podzemne opticke kablove do svake zgrade i kuce u Srbiji, stavila razvodni ormar u svaku zgradu, a onda ponudila drzavnu mrezu provajderima koji bi ponudili svoje usluge krajnjim korisnicima. Tako bih imao mogucnost da biram izmedju 7-8 operatera koji bi mi nudili najbolje uslove i cenu. Ovako, SBB je rasirio mrezu po mom kraju i nikome se ne isplati da ulaze u gradnju nove mreze, pa su oni jedini izbor i usi nam zavrcu. Svakog meseca nova, visa cena, i sve manje kvalitetnih, gledljivih kanala uz svakodnevne prekide internet veze, ponekad i visesatne. Mi nismo drzava koja stiti svoje gradjane, vec protektorat koji stiti investitore koji su na ivici kriminala.
Gradimir
Ako se sudi EPS, koji je u vlasnistvu drzave i Vucica, zar se onda ne sudi drzavi i Vucicu za za monopol i zloupotrebe?! Kakva je ovo ludnica?!

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.