Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Терористички напад у Јерусалиму

Палестинац камионом у пуној брзини усмртио четири војна кадета.- Нетанјаху : терориста највероватније припадник Исламске државе
Терористички напад у Јерусалиму
Увиђај после напада у Јерусалиму (Фото Ројтерс)

Према извештајима агенција

Јерусалим- Четири војника су погинула, док је 13 људи повређено у Јерусалиму, у нападу палестинског терористе који је камионом улетео у групу људи на популарној променади Армон Ханацив, известио је израелски дневник „ Хаарец“.

Шеф полиције Рони Алшеих описао је злочин као „ терористички напад“. Нападач, иначе становник кварта Џабел Мукабер у источном делу града је упуцан и убијен на лицу места, додао је Алшеих, додајући да није било никаквих претходних упозорења о нападу, јавили су израелски медији.

Израелски премијер Бенјамин Нетанјаху, говорећи на месту најсмртоноснијег удара палестинских терориста у последњих неколико месеци, истакао је да убица вероватно био присталица Исламске државе (ИД).

„Не знамо идентитет нападача, према свим назнакама он је присталица Исламске државе. Блокирали смо Џабел Мукабар, кварт из којег је стигао, и изводимо друге акције о којима не бих износио детаље”, навео је Нетанјаху.

Израелски премијер је навео да би „дефинитивно могла да постоји веза” између напада у Јерусалиму и недавних напада камионом изведеним у француском граду Ници и немачкој престоници Берлину. У Ници је убијено 86, а у Берлину 39 људи и за оба напада је одговорност преузела ИД.

У међувремену, израелска полиција саопштила је да је четворо погинулих кадета ( према наводима британског “ Гардијана”: три младића и једна девојка) – иначе у раним двадесетим годинама живота, било у групи војника који су кренули у једну образовну туру ка видиковцу изнад модерног дела Јерусалима и Старог града.

Израелска армија иначе за војнике редовно организује образовне туре по Јерусалиму. Злочин се догодио у тренутку када су млади војници тек излазили из аутобуса пристиглог до променаде.

Тај напад у коме се палестински терориста најпре залетео у групу људи, да би након гажења жртава, кренуо назад у рикверц да заврши злочиначку намеру, изведен неколико блокова зграда од конзулата САД у Јерусалиму.

Поједини израелски медији наводе да је камион којим је извршен терористички напад носио израелске таблице, што распирује сумње да је возило претходно било украдено. “ У делићу секунде схватио сам да камион у пуној брзини иде на нас”, вођа туре војника Еитан Род изјавио је изралеском војном радију, а преноси „Гардијан”.

Након првог шока, неколико израелских војника наоружаних пушкама М-16, и вођа образовне туре запуцали су на нападача и изрешетали кабину камиона као и нападача.

Градоначелник Јерусалим Нир Баркат апеловао је на становнике града да буду на опрезу, али да наставе уобичајени живот. „Нажалост, брутални терористи не презају ни од чега настојећи да убијају Јевреје и прекину живот у изралеској престоници. Немојте дозволити да тероризам победи”, поручио је Баркат.

У међувремену, палестински покрет Хамас је похвалио као „херојски” напад камионом који је још неидентификовани Палестинац извео у Јерусалиму, убивши четворо и ранивши 15 израелских војника. Портпарол Хамаса Абдул-Латиф Кану је охрабрио друге Палестинце да учине исто што и нападач којег су израелски војници потом убили и тиме „појачају отпор”, преноси АП.

Ова организација, која се залаже за уништење Израела, ипак није преузела одговорност за данашњи напад.

Наводи се да је Кану рекао да овај напад доказује да талас палестинског насиља није окончан, упркос недавном затишју. „Можда је утихнуло, можда је отежано, али никада неће престати”, тврди Кану.

Коментари9
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Rasomon
Ubijeni su, ako se ne varam, vojnici, a ne civili. Zivot svakoga od nas je podjednako vredan samo mi se nekako cini da tu nemamo svi iste arsine. Tako su zivoti Rusa, Srba, Palestinaca, Sirijaca, Iracana itd. bezvredni u odnosu na zivote Jevreja i Anglo-saksonaca. I bas me zanima da li ce Sarli Ebdo objaviti karikaturu povodom atentata u Jeruslimu.
Ruth Kerkez
Vaša teza je "auto" - antiteza! "Plačete" za univerzalnost "arsina", a apriori proklamirate izuzeće pojedinih (naravno, prevashodno i Jevreja)! Ali u jednom ste u pravu; "zivoti" terorista za "bezvrijedni u odnosu na zivote" ovih mladih ljudi koji su samo zeljeli zastiti svoju zemlju, a time i cio svijet od neljudi - terorista! Nažalost, Evropa/svijet u cjelosti vec (a Srbija će uskoro!) iskušuju "izraelsku svakodnevnicu"!
Nikola Nesic
Kako je rec o autobusu, vojnici su deca od dvadesetak godina, tri devojke i jedan muskarac. Vrlo verovatno da su isli na weekend ili se vracali u kasarne, polozaje. Autobuske stanice o sabatu vrve od dece izmedju 18. i 21. godine koji putuju kuci ili se vracaju u trupe. Podseca sve na nasu vosku kada smo imali obavezan vojni rok, sa tim da u Izraelu i muskarci i devojke sluze tri godine. Uzas, teroristi ne biraju sredstva, u sekundi pretvore kamion u sredstvo za sejanje smrti. Na svu srecu prisutni vojnici su reagovali i likvidirali teroristu.
VladimirZoric
Pedja kad nemas nesto pametnije, nemoj da spamujes.
Gubernator Klatimir Smutin
Srpski ministar ino-poslova se poklonio pokojnom idejnom vođi tog teroriste. Još jedan "pucanj u sopstvenu nogu" srpske diplomatije.Možda,jednog dana kada se sazna gde su Amerikanci iskipovali Osamu,Ivica ode da baci venac u more ?
balzak
nazalost i jednih i drugih, ajde neka se veliki sklone i neka se vec jednom ne dogovore. ali to nebiva. izraelska drzava polako gubi orijentir i ide ivicom provalije. zao mi je sto to kazem u cvemu ih razumem ali napravice veliko zlo sa obziorom da imaju mocno oruzje.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.