Европски „контрасамит” и непожељни медији
Од нашег дописника
Франкфурт, Хајделберг – Састанак водећих десничарских, антиимигрантских и евроскептичних странака Европе у немачком граду Кобленцу већ је изазвао полемике и својеврсни скандал, а да се још није ни одржао. Не само да су немачки организатори изазвали бурну реакцију најутицајнијих немачких медија јер им нису дали акредитације за извештавање већ је и у странци Алтернатива за Немачку (АфД), која је један од организатора, дошло до спорења о томе да ли би њихова лидерка Фрауке Петри уопште требало да се састаје са шефицом француског Националног фронта (ФН) Марин ле Пен.
Осим Петријеве и Ле Пенове, на састанку 21. јануара у Кобленцу требало би да присуствује и лидер холандске Слободарске партије Герт Вилдерс, посланик Европског парламента (ЕП) и савезни секретар италијанске Лиге за север Матео Салвини и још око хиљаду делегата из целе ЕУ. Конференцију организује и плаћа посланичка група „Европа нација и слобода” у ЕП са очигледном жељом да помогне ширењу анти-ЕУ поруке уочи овогодишњих избора у Немачкој, Француској и Холандији. Узимајући у обзир да ће се у Кобленцу састати вође најјачих европских антисистемских странака, овај сусрет је портпарол Ле Пенове у разговору за париски „Фигаро” назвао „европским контрасамитом”.
„Било је важно да почнемо политичку сезону у Немачкој, у земљи Ангеле Меркел коју сматрамо највише одговорном за проблеме ЕУ. Желимо да покажемо да ове две храбре жене (Ле Пенова и Петријева) деле исте идеје”, истакао је он. „Будући како ствари напредују данас, није у потпуности илузорно размишљати да би такво појављивање Марин ле Пен и Фрауке Петри могло да представи нову визију француско-немачког двојца.”
Засад је, бар што се тиче немачког дела француско-немачког двојца, тешко претпоставити да че ове две политичарке заменити дуо Франсоа Оланд – Ангела Меркел, али састанак у Кобленцу се сагледава као покушај ових странака да ојачају своје предизборне позиције. Међутим, тактика АфД-а је изазвала праву побуну водећих немачких медија, јер су организатори скупа из ове странке одбили да дају акредитације за извештавање новинарима свих немачких медија финансираних из јавних средстава, почевши од првог канала немачког јавног сервиса АРД, потом утицајног политичког магазина „Шпигл”, дневног листа „Франкфуртер алгемајне цајтунг”, пословног дневника „Ханделсблат” и магазина „Компакт”
Према речима посланика ЕП-а и функционера АфД-а Маркуса Прецела, који је један од организатора скупа, свим јавно финансираним немачким националним и регионалним телевизијама је забрањен приступ јер су досад биле пристрасне у извештавању о АфД-у. Он је за немачку новинску агенцију ДПА рекао да ови медији могу и без приступа конференцији да направе своје приче са „већ познатим сценаријом”, док ће остали медији моћи да присуствују конференцији за новинаре. Према Прецеловим речима, од забране јавним телевизијама да присуствују имаће и немачки гледаоци, који морају месечно да плате за ту услугу.
Овај потез изазвао је осуду председника Немачког удружења новинара Франка Иберала који је истакао да политичке партије које обликују јавни живот имају обавезу да дозволе слободан приступ репортерима. Програмски директор АРД-а Фолкер Херес и уредници АРД-а оптужили су организаторе састанка за „масивно задирање у слободу говора”, истакавши да задржавају право да предузму и правна средства како би заштитили своја права.
„То је губитак за нашу публику јер нећемо моћи да извештавамо са састанка десничарских популистичких партија у Европи. Овај скуп је од велике важности за будући политички курс овог покрета”, истиче АРД у саопштењу, додајући да су им у АфД-у рекли да им не дају акредитацију јер „нису испунили новинарске стандарде у претходном извештавању о овој партији”.
Осим међу медијима, овај састанак изазвао је комешање и међу функционерима АфД-а.
„Сматрам да Национални фронт уопште не иде уз нас. ФН је социјалистичка партија. Лично имам резерве (према њима)”, рекао је за „Франкфуртер алгемајне цајтунг” Георг Паздерски, шеф берлинског огранка АфД-а, странке која је настала као партија која се противи евру, али која, с друге стране, заступа либералне ставове о слободном тржишту.
Критике су стигле и од оснивача странке и шефа огранка у покрајини Бранденбург – Александера Гауланда. Он је оценио да „поприлично чудан приступ” Петријеве, која је, само неколико сати пошто је члановима извршног одбора странке послала мејл са питањем да ли имају нешто против овом састанку на „Твитеру”, потврдила да ће му присуствовати.
АфД и ФН повезује то што свој програм базирају на страху од глобализације, доласку избеглица и муслимана, као и губитку контроле над националним државама, при чему успевају да привуку незадовољне гласаче етаблираних странака. Петријева, која течно говори француски, међутим, тек је недавно у Бриселу упознала Ле Пенову и као да се досад трудила да се дистанцира од француске колегинице. Могуће је да разлог лежи у томе што, како оцењују стручњаци, од превеликог приближавања две странке користи може да има много више ФН.
Према оцени Клер Демесмеј, која је задужена за француско-немачке односе у Немачком савету за спољне односе, АфД у Немачкој „може врло мало да добије од тога што ће је видети да је блиска Националном фронту”, јер се у Немачкој ФН сагледава као партија крајње деснице повезана са антисемитизмом.
„С тим не можете да освојите поене у Немачкој”, рекла је Демесмејова, додајући да две странке ипак имају сличности у погледу тога на шта су фокусиране, као и да би њихово приближавање користило Ле Пеновој да у председничкој кампањи може да каже да „има међународне контакте и известан ниво признања на светској сцени, а то укључује и Немачку”.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


