Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ДЕЦА УЛИЦЕ

Просјакиња која је нудила да части

Малишани којима је судбина наменила да никад не упознају топлину дома имају својство да понекад одрасту
Просјакиња која је нудила да части
Изгубљена у „бермудском троуглу” (Фото: Жељко Синобад)

Насмејана цурица појавила се изнебуха и пришла човеку за столом до шанка данас непостојеће новинарске кафане у Македонској улици, у центру Београда, и процвркутала:

– Чико, купи ми сок.

– Жао ми је, келнер је био бржи – процедио је, али не због ње, већ да би се изјадао себи. – Узео ми је све, до динара...

Без снебивања, села је за сто, не скидајући осмех с лица.

– Шта ћеш да попијеш? – упитала је срдачно па, не сачекавши одговор, махнула руком не би ли призвала збуњеног келнера.

Ситуација се додатно искомпликовала кад је наручила „за чику исто” и за себе сок, па како би потврдила озбиљност поруџбине, из скривеног џепа, однекуд испод доламе, почела да вади згужване новчанице. Кафански гост се пренуо, махнуо руком и прстом показао к себи, што у немуштом шифарнику гостију и особља „сигурних мушких кућа” у том делу града, крај „Политике” и Радио Београда, носи поруку о вересији.

– А, не – побунио се црнпурасти девојчурак, прозревши некако о чему се домунђавају одрасли. – Ја сам ово наручила!

Остала је упорна до краја: испила је своје пиће, платила цех, оставила скромну напојницу нехајно, као да то свакодневно чини, па лако однела свој невини дечји осмех низ улицу, махнувши за поздрав кроз широки излог.

Месецима се врзмала по „Бермудском троуглу”, у веселом делу града омеђеном некад угледним кафанама распоређеним око најстарије новинске куће на Балкану. Упркос свему, била је стално насмејана. Имала је дванаест година и тврдила да похађа четврти разред, али јој читање, а посебно писање, баш и нису ишли од руке. Ни за родитеље, ни за адресу, па чак ни за школу, нико је није питао. Ипак, убрзо је постала самопроглашена чланица веселе и безбрижне кафанске породице.

Никад није тражила, али понуђен новац није одбијала. И увек кад би била при парама нудила је да части, чиме је постидела многе који су успели да потисну из сећања тај племенити обичај.

Онда се једног дана појавила косе офарбане у црвено, а већ седмицу-две касније је нестала, ваљда због шала на рачун „стајлинга”. Само док се не одљути – понадале су су „шаљивџије”. Али, није је било данима, недељама, месецима... Бригу је одменио заборав.

Тек неколико година доцније неко је донео суморну вест – да је виђена код Панчевачког моста, у друштву искуснијих власница мајсторског писма најстаријег заната! Можда је то била измишљотина или сурова шала, али је за савест кафанских муштерија била погубна, а на плећа им натоварила болну помисао о пропуштеним приликама да јој помогну. Не с динаром-два, малом порцијом ћевапчића и соком, што је било дневна цена њиховог доброчинства, већ онако, истински.

Прошле су две деценије од тада. Шта ли је с њом? Мада, поштеније би било да се упитамо шта се догодило с нама? Можда би било мање болно да то никад не сазнамо.

Коментари10
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Роксанда Јанићијевић
Текст Милоша Лазића ме збунио и обрадовао. Прича је свакодневна, код нас уобичајена, али је написана непретенциозно, глатко, читко, писмено. Та писменост ме је обрадовала. Њу је тешко наћи. Не само у Политици.
milunka
U pitanju je puko prezivljavanje.
Роксанда
Изгледа ми да од свих коментатора, укључујући и аутора текста, једино Београђанка разуме категорије као што су дете, одрасли, прошња, чашћавање, социјално старање,...
mp
Vreme u kojem zivimo, reklo bi se svet je od osamdesetih uzeo zaokret, vise ratova, sukoba, veliki vrse pritisak na male zemlje, drasticnije raslojevanje drustva, krize, nezaposlenost ..na Balkanu to je ogoljenije i drustvo se sa ratovima brze raslojavalo; i ovo je neko "post" vreme ..ali deca su i dalje najosetljiviji deo drustva, a slicno je i sa starim i sa bolesnim; I sta onda? Pa nacin razmisljanja drustva mora da se menja, vrednosti moraju biti jasnije ..koje su prave vrednosti? Novac i moc nisu vrednosti ! sta je ono sto vuce drustvo unapred a sta ga vuce unazad ..stoga sedma simo nemojte da zabijate glavu u pesak nego mislite glasno.. a tamo gde je klizavo pa uvijte malo ali poruka je vazna; U ljudima treba podsticati samo ono najbolje a ne obrnuto !
janko
mala Jeca se zvala devojcica

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.