Сахрањивање од свитања до сумрака
Панчево – Јутро је, тек се разданило, а на панчевачком православном гробљу радници ЈКП „Зеленило” су прионули на посао копања рака, јер ће већ за сат-два почети непрегледни низ сахрана. Тако је, кажу у Радној јединици „Гробља” сваког дана већ готово два месеца, када је нагло почео да расте број укопа на пет овдашњих гробаља, а немали број Панчеваца провео је све минуле празнике, чекајући и читаву недељу дана да сахрани своје најмилије.
„У децембру је била 101 сахрана, а само у првој половини овог месеца седамдесетак и већ су за наредних пет дана сви термини попуњени. Велики проблем је хладноћа и 30-40 центиметара замрзнутог горњег слоја земље која се мора разбијати, па то траје и до два и по сата, док је на Новом гробљу које се налази у атару неколико степени хладније. Никада овако није било, постоје периоди када буде више посла, али да овако дуго траје никада. Ради се од свитања до мрака, а у помоћ су прискочили и радници на одржавању гробаља”, каже Горан Тошић, руководилац РЈ „Гробља”.
Панчевачко „Зеленило” брине о пет градских гробаља – старом православном и новом гробљу католичком, евангеличком и гробљу у насељу Војловица, док су сеоска у надлежности месних комуналних предузећа. Сахране се обављају од 11 до 16 сати, више се не може јер пада мрак, а у помоћ прискачу и радници на одржавању, јер готово половина сахрана захтева ручно копање гробних места. И наредних пет-шест дана сви термини су попуњени, па је посао сахрањивања на граници горњих могућности. Иако се већ деценију, па и више прича о тесним капацитетима овдашњих гробаља, чекало се и чека се и на пријаву смрти у градској матичној служби, која је дежурала и у све дане празника. И према њиховој евиденцији, на подручју читаве општине свакодневно расте број покојника. Тако је последњег месеца минуле године убележено 231 име, док је у истом месецу, али годину дана раније тај број био готово упола мањи и износио је 140 умрлих. Још црња је статистика за 12 дана овог јануара током којих је преминуло 116 становника Панчева и околних места, док их је пре годину дана било 68. Чак и у најдуговечнијем Долову је само у једном дану оборен двонедељни просек од евентуално двоје преминулих, па су, по речима матичара, само у једном дану забележена четири смртна случаја.
И градом се на сваком кораку прича о масовном умирању. Најпре је за непријатну статистику окривљена епидемија грипа, па празнична еуфорија, али ни са скоком температуре број смртних случајева не јењава. Према ономе што „Политика” сазнаје у Служби хитне медицинске помоћи у Панчеву, међу преминулима је највише оних који имају више од 50 година, хроничних болесника нарушеног здравља са срчаним слабостима, дијабетесом, карциномом…
„Посебно су угрожени пацијенти са респираторним проблемима, који се компликују инфекцијама и вирозама са високом температуром, које су најчешће завршавале бронхитисом, пнеумонијом, а један број и емболијом плућа, што је озбиљна компликација, која може да угрози живот. Такође, запазили смо да су те вирозе чест узрок и уринарних инфекција, које такође доводе до инсуфицијенције бубрега и сепсе”, објашњава за „Политику”, специјалиста ургентне медицине др Мирослав Тепшић, начелник панчевачке службе хитне медицинске помоћи.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


