Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Продавнице хладније од зиме

У неколико продавница у центру града продавци раде обучени у јакне, чак и са рукавицама на прстима јер су у појединим температуре чак испод нуле
 Продавнице хладније од зиме
Продавница „Симпо“ у Суботици (Фото А. Исаков)

Суботица – У продавници намештаја „Симпо” у центру Суботице нема разлике између купаца и продаваца. По спратовима сви тумарају у јакнама, замотани у шалове, са капама на глави и у рукавицама. Продавница се годинама не греје и температура у њој је минус четири степена Целзијуса. Ипак, и даље је отворена и ради. У приземљу исте зграде је продавница шерпи и кућних потрепштина, тек за неколико степени топлија од спољашње температуре.

У продавници кинеске робе такође у центру града, исто „ледена” атмосфера. У једном дисконту пића продавачица каже да је власник спреман да простор загреје тек толико да флаше не попуцају. У појединим производним погонима жива у термометру стрмоглављује се паралелно са спољашњом температуром јер немају никакво грејање.

Док се напољу леде улице, прва помисао је како ове температуре издржавају људи који по опису свог посла делатност обављају напољу. Али, по свему судећи, ни запосленима у многим продавницама и халама није лако.

„Сви знају да немамо грејање, али нико ништа не предузима. Претпостављам да није по закону да радимо у овако хладним продавницама, незгодно је и због муштерија. Ипак, нико се није жалио, нико то није проверавао, људи ћуте и трпе док могу. Пословође не желе о томе да говоре, а ја ни сама не знам докле ћу да долазим на посао. Држи нас то што смо сви запослени у истој невољи, добро се слажемо, па и хладноћу трпимо, каже у разговору за „Политику” једна продавачица која није желела да се представи да не би имала проблема са надређенима.

На другом месту, њена колегиница набраја које је све здравствене проблеме имала откако ради у хладној продавници: прехладе које се стално враћају, грозница на уснама, промрзли прсти. „У нашој фирми тражи се одређени кодекс облачења за нас који радимо са странкама. Како то да поштујем када имам на себи најлон хулахопке, вунене чарапе, хеланке и на све то дебелу тренерку и зимску јакну? И поред тога, када одем кући, два сата седим као одузета док се не загрејем”, прича продавачица.

Правилник о превентивним мерама за безбедан рад на радном месту донет 2009. године регулише висину температуре у радним и помоћним просторијама и даје табеларни приказ у зависности од температуре спољашњег ваздуха, као и тежине рада. Тако је наведено да уколико је спољашња температура до пет степени Целзијуса, у радним просторијама мора бити најмање 18, у случају лаког, или од 15 степени Целзијуса у случају средњег или тешког рада. У Закону о раду стоји и да запослени има право на безбедност и заштиту живота и здравља на раду.

Божидар Ивковић, шеф инспекције рада у Суботици, у изјави за „Политику” каже да нису имали ниједну пријављену жалбу запослених да им је хладно на послу. Наводи да је у току инспекције које су имали по другим основама, у једној продавници на Бувљаку примећено да је просторија хладна и на то је скренута пажња власнику. „Правилник не предвиђа санкције уколико температура није одговарајућа, те власницима и послодавцима само можемо да скренемо пажњу на то и да дамо препоруке”, каже Ивковић.

Коментари5
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Marko
Pa to je tako od devedesetih. Sve stare fabrike imale su isti problem pre zatvaranja. Onda su dosle na red firme, pa prodavnice. Sugava vremena.
nebra_bl
zato nam je management nasmijan, vedar, uspjesan, uredan. smanjili su troskove poslovanja.... :-(
jasna
Uzas.Pravi uzas.Bice i gore kada se strancima,privatnicima prodaju EPS,njive,vode ,PKB......
smizla
Jadni ljudi ne smeju da se zale da ne bi izgubili posao. Ista je istuacija i u Beogradu u Simpovoj prodavnici na Bulevaru gde sam skoro kupoval kauc. zgranuli smo se u kakvim uslovima ljudi rade. Zasto niko ne reaguje??
Mrgud
Pre svega, nije trebalo ni da kupujete kauc ako ste uvideli da zaposleni rade u takvim uslovima. To je bilo najmanje sto ste mogli uciniti, usput trebalo je to jasno reci. Kada smo procitali reportazu o uslovima rada zaposlenih u fabrici obuce "Geox", dogovorili smo se da necemo vise kupovati obucu tog proizvodjaca. Do tada smo je redovno kupovali detetu.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.