Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Мрља Сирије на Обамином легату

Председник није имао јасан план како да оствари своје две жеље: да скине са власти Башара ел Асада и да уништи исламисте, а Сирију је фактички предао Русима
Мрља Сирије на Обамином легату
Браку Обами се на терет ставља да је допустио маргинализацију значајног дела ирачког сунитског друштва (Фото: Ројтерс С. А.)

По цену оптужби да је неодлучан, страшљив и попустљив, Барак Обама избегао је да понови милитаристичке авантуре свог претходника, али је САД ипак увукао у рат у Сирији коју је оставио у општем расулу и све даље од домашаја америчке спољне политике.

Проблеми су почели у Ираку одмах пошто је 2011. повукао америчке војнике. Председнику се на терет ставља да је, штитећи шиитску власт у Багдаду, допустио маргинализацију значајног дела ирачког сунитског друштва.

Његова администрација пропустила је да примети милитантну групу коју је створило сунитско незадовољство. Исламску државу је у јануару 2014, у интервјуу магазину „Њујоркер”, омаловажавајуће поредио с „првом поставом кошаркашког тима колеџа који би да игра у НБА лиги”. Каква колосално погрешна процена!

Када је коначно разумео да је проблем настао због лоше владавине у Багдаду, када је Пентагон закључио да ИД опасно спаја „идеологију, софистицираност стратегије и тактичког војног јунаштва”, било је касно. Исламска држава постала је најбогатија, најорганизованија и најбруталнија терористичка формација која је за само неколико месеци 2014. изменила мапу Блиског истока.

Обама је потом олако обећавао да ће уништити исламисте. Калкулисао је анализирајући различите опције – све док опције нису укинуте. На крају је прво послао бомбардере на исламисте по Ираку, а убрзо после тога је први пут америчке војне снаге ангажовао и на небу изнад Сирије.

У Сирији је још 2009. стартовао са идејом промене режима и рушења сиријског председника Башара ел Асада, али је првом циљу морао да придружи и други – уништавање исламиста.

Сирија је претворена у главни полигон за тестирање Обамине доктрине ослонца на локалне савезнике и избегавања слања „америчке чизме”. То што се одупро притисцима америчких јастребова и неких милитантних савезника оправдало је Нобелову награду за мир коју је добио на почетку мандата, али се показало недовољним да скине Асада са власти и уништи исламски калифат.

Критиковали су га што је пропустио да на време наоружа опозицију и оптуживали да је одсуством прихватљиве алтернативе Асадовом режиму и индиферентношћу према патњама милиона Сиријаца допринео фрагментацији опозиције и омогућио продор екстремиста.

Ослањао се на „умерене” побуњенике, обучавао их и наоружавао трошећи милијарде долара, да би се испоставило да се ради о непоузданим савезницима који су мењали стране и не једном добијену опрему и оружје односили исламистима.

Посебно су га критиковали због неодлучности да енергичније војно интервенише када је погазио раније дато обећање да ће то учинити уколико Асадов режим пређе „црвену линију” – употреби хемијско оружје. Јавили су му да се то догодило – што никад није доказано – али он се мудро уздржао.

Руска војна интервенција септембра 2015 , уз помоћ иранских и либанских шиита, окренула је ратну срећу на Асадову страну. Децембарски пад Алепа у руке режима означио је крах Обамине политике. Чињеница да он напушта Белу кућу а да Асад и даље влада у Дамаску, да остаје важан играч у политичкој транзицији Сирије, потврђује да Обама није имао јасан план како да оствари своју жеље.

Рат у Сирији далеко од тога да је завршен, али Асад је успео да своје директне противнике пошаље у прошлост. Расцепкана опозиција ће се можда повући у илегалу и герилским акцијама покушавати да угрози режим, али она више није претња. Штавише, уколико се због опстанка буде приближавала џихадистима, изгубиће сваки легитимитет, посебно уколико режим консолидује контролу.

Владимир Путин је уз минималну цену блокирао Обаму, омогућио Русији средишну улогу у било каквом решењу о прекиду грађанског рата и останак у Сирији, а конфликт је умешно искористио да потврди намеру Кремља да не допусти да буде гурнут на маргину било каквих глобалних збивања.

Обама је годинама инсистирао да Сирија није од велике стратешке важности за Америку, али убацивање Русије у регион потврђује погрешност ове процене. САД ризикују приступ енергији, способности да се директно боре против тероризма, капацитету да штите Израел. Угрожавају односе са Турском, Ираном и Саудијском Арабијом.

На крају Обамина два мандата Сирија је у катастрофалном стању. Више од 400.000 погинулих, 11 милиона без дома, расељених по земљи и у избеглиштву по Блиском истоку и Европи. Тешко је разумети зашто његова администрација није успела да учини готово ништа суочена са највећом избегличком кризом после Другог светског рата. „Историја никада неће опростити Обами оно што је учинио сиријском народу”, изјавио је недавно један од опозиционих лидера „Волстрит џорналу”.

Резултат је изостао и у борби против Идила. Територије калифата се смањују, али ИД преко тероризма наставља да оркестрира смртоносне ударце и инспирише „усамљене вукове” потврђујући да као идеологија неће нестати.

Обамина сиријска стратегија није једина која тамним тоновима сенчи његов легат. Одобрио је интервенцију у Либији и блаконаклоно посматрао рат у Јемену. Поново се упетљао у Ирак где је упутио 5.000 војних саветника. Покварио је односе са Израелом а није их поправио са Арапима, па се придружио дугој листи америчких председника који су неуспешно покушали да реше израелско-палестински сукоб.

Да ли овоме довољно парира то што је ликвидирао Осаму бин Ладена, спречио велике терористичке нападе на Америку, склопио историјски споразум о нуклеарном програму са Ираном, дипломатски се отворио према Куби и Мјанмару?

На историји је коначна реч. Не можемо са апсолутном сигурношћу да препознамо које ће елементе Обамине политике будући историчари хвалити а које критиковати. Више је вероватно да ће историја према његовој блискоисточној политици бити сурови судија.

Коментари16
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Извињавам се на ћирилици
Од пада берлинског зида до данас "међународна заједница" без имало милости урушила је неколико држава, што је било праћено оружаним сукобима најчешће у форми грађанских ратова , патњом народа и пљачком државних и приватних добара. Запад је свој основни тренинг обавио на Југославији и српском народу, уводећи као легалне методе подјаривање грађана једних против других, признавања марионетских режима састављених од вјерских екстремиста, криминалаца, болесних антикомуниста, отпада из Другог свјетског рата и манијака сваке врсте. Ипак доминирала је стратегија "Држите лопова!". Иза ове пароле смјестили су се угодно и Обама, и Геншер, и Мок, и Де Микелис, и Ван Дер Брук, и папа Војтила, и Клинтон, и Олбрајтова, И Туђман, и Алија... и многи други који су заслужили да омасте конопац. Хоћу рећи да није Обама био и најгори. Па и од Бошка Јакшића било је горих атлантиста. Уосталом нисам сигурана ни да је ЈаПаЈа нека цвећка у том погледу.
Milos Djonović
Sjed.drzave su zajedno sa clanicama nspale 1999 godine SR Jugoslaviju stavile se na sttrsnu protiv Srba svugdje na Balkanu to rade i danas sa namjerom da se sto vise bivsih rep.uvuce u At.savez.Tome je direktno ali i inditektno pomogla nova vlast koja je izvela prevrat i omogucila da se ptes.Milosevic okrivi za stanje u zemlji. i izruci Hagu.
popbosko
Kada bi postojalo medjunarodno pravo, Klintonovi, Obama i njihovi saradnici bi morali da odgovaraju za ratne zlocine i da budu osudjeni na dozivotne robije zbog stradanja stotina hiljada neduznih ljudi i dece sirom sveta.
Ana
Nadam se, zapravo verujem da je rat u Siriji završen i da će Sirijci obnoviti svoju državu, kao što i mi s teškom mukom obnavljamo Srbiju, rasklanjamo ruševine po Srbiji posle američkog bombardovanja, mic po mic, evo već 16 godina. Tako lako su gde god su došli sve uništili, a da se izgradi treba i para i ljudi (zdravih i pravih) i vremena. Ocena za Obamu: nula.
Maiko
Imam pitanje, ali neka mi odgovori neko ko se zaista u to razume - da li je američki predsednik, koji god on to bio, zaista toliko moćan koliko se to svetu predstavlja? Zar nije Kongres taj koji odlučuje o najvažnijim aktima države i donosi odluke vezano i za ulazak u rat, za Senat nisam siguran? Da li je stvarno moguće da jedan čovek odluči da šalje vojsku u rat u zemlji koja se hvali svojom demokratijom? Zaista bi mi značilo da neko pojasni.
Селимир
Није председник моћан како се мисли. То је једна кварна политика јер да званично конгрес донесе одлуку о уласку у рат онда би морали објавити рат. Овако предсеник пошаље војску а онда конгрес подржи " наше момке" који бране Америку хиљаде километара далеко иако је нико не напада.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.