Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Фотографије Вукице Микаче посвећене холокаусту

Фотографије Вукице Микаче посвећене холокаусту
Фотографије Вукице Микаче на „Зиду сећања” (Фото: В. Микача)

На импозантној изложби која је отворена у Хобокену у САД, посвећеној холокаусту, на Зиду сећања, радови су Вукице Микаче, уметничког фотографа.

– Први пут у уметничкој каријери учествујем на овако монументалном подухвату и то у САД, што је сан сваког уметника – каже Микача за „Политику”.

– Први пут сам се позабавила темом холокауста, на позив др Грајфа са израелског Института за холокауст, и иницијатора др Љиљане Никшић која ми је месецима показивала документарне фотографије из логора са језивим мучењима, како би утонула у тему. Познат ми је Аушвиц, Дахау, али нешто најгнусније што сам видела јесте Јасеновац са невиђеним методама мучења. Месецима нисам спавала од призора деце скелета, прободених трудница, корпе пуне извађених очију... Бола... Ниједан човек, поготово уметник, не може остати имун.

Моја њујоршка колекција је метафора, суптилна реакција на људска страдања. Документарна фотографија била ми је полазиште да на Зиду сећања, поред портрета преживелих логораша, и преко лица уметница, Ане Софреновић, Јадранке Јовановић, Вјере Мујовић и других, прикажем бол, стрепњу, страх, патњу... Траје ли то и данас? Желела сам Зидом сећања, у Њујорку, седишту УН, да изразим дивљење свим преживелим логорашима и дам својом колекцијом фотографија допринос култури сећања. Остаје питање, и после обележавања Дана холокауста и монументалне изложбе у Њујорку хоће ли нас сећање опомињати и учинити бољим људима – каже Вукица Микача.

Коментари5
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Dusan Bastasic
Садржај на зиду сјећања на Јасеновац, велика срамота и увреда како за жртве тако и за неколико великих имена из стручне и шире јавности који су готово цјелокупно животно дјело посветили Јасеновачким жртвама.
Стефан Борота
НАУЧНИ НОВОГОВОР – На приложеном снимку „Фотографије Вукице Микаче на Зиду сећања“ читамо „The wall of Jasenovac remembrance – 324 hours of scilence for 19.432 girls and boys, one minute for each name“ (Зид сећања на Јасеновац – 324 часова „scilence“ за 19.432 девојчице и дечака, минут за свако име). „Urban Dictionary“(?) реч „scilence“ тумачи овако: „when more than one person occupy the same room saying nothing, but are thinking about science“ (када више личности у истој просторији ћути, размишљајући о науци). Судећи по натпису, морамо се замислити над тим новоговором. [,]
Istini za volju
Pre nekoliko godina je u memorijalnom parku u Bruklinu predstavnik Jasenovca iz Banjaluke sa sobom doneo gomilu srednjoskolskih crteza sa temom Jasenovac kao i nekoliko dirljivih poeticnih radova. Sve je to nestalo jer ih je odneo bari Lituci kod lokalnog popa u to vreme u Njujorku Djokana Majstorovica. Eto to vam je i odgovor zasto Srbi ne posecuju ove manifestacije. Tipicno samoreklamerstvo u oci odrzavanja mamifestacije.
Petrovic
Cekajte ..gde su mogli da odu radovi treba pitati Litucija i svestenika; Verovatno su bili izlozeni u crkvenoj hali neko vreme, Inace u NJyujorku nemamo prostor za stalno izlaganje; Ipak proverite sta je bilo i nemojte da pisete zakljucke unapred. Nije u redu ovako pisati. Prota Majstorovic je mnogo radio u ocuvanju secanja na postradale, drzao molebane, zvao narod, organizovao memorijale, govorio, obilazio, bila sam svedok vise puta. Najvaznije je da ispostujemo spomen na postradale i da to ucinimo dostojanstveno, uospte ne vidim da je ovaj rad samoreklamiranje..odlicno sto je uradjeno i hvala i autorima i organizatorima. A gde ce biti izlozena postavka koja se vrati iz NJujorka?
Stojan Mišić
A gde su ostali izlagači?Kada pišete o izložbi morate navesti sve učesnike a ne samo saradnike na projektu.iz priloženog vidim samo foto pano koji ima radove učesnika,skulptora i glumaca..

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.