Старт трке за „Златног медведа”
Берлин – Ако би постојао мото овогодишњег фестивала чије се свечано отварање вечерас жељно ишчекује, онда би то могао бити – храброст, изјавио је јуче оптимистични дуговечни челник Берлинала Дитер Кослик, одабравши за приказивање 399 филмова из 72 земље света. Међу њима је и Србија, са копродукцијским филмом „Реквијем за госпођу Ј.” Бојана Вулетића који се приказује у паралелном програму „Панорама специјал”.
Дитерова жеља је да се под мотом „храброст” одбрани његова селекција у чијем је фокусу и политичка и научна фантастика. Филмови, како каже, који се баве прогоном људи, експлоатацијом планете и животом у будућности, а према берлинској традицији и они који у свом садржају имају проматрање друштвене стварности у прошлости, садашњости и будућности.
За вечерашње свечано и гламурозно отварање Кослик је одабрао француски дебитантски филм „Џанго” Етијена Комара (биће приказан и на Фесту), биографски филм о легендарном музичару Џангу Ренарту, творцу ромског џеза, са фокусом на период од 1940. до 1944. када су Немци држали Париз под окупацијом и прогањали уметника и његову породицу.
„Џанго” је само један од овогодишњих 18 филмова који се такмиче за „Златног медведа”, а потписници неких од њих су и врсна редитељска имена попут Ањешке Холанд, Акија Каурисмакија, Фолкера Шледнорфа, Петера Нецера. О вредностима њихових најновијих дела одлучиваће жири на чијем је челу холандски редитељ Пол Верховен који је недавно за „Политику” говорио из Маракеша где је примио „Златну звезду” за животно дело и представио филм „Она” са Изабел Ипер (приказује се на Фесту) и убрзо потом освојио и „Златни глобус”, а Иперова и номинацију за Оскара.
Све велике филмске продукције, а има их много и у званичним програмима али и на Европском филмском маркету на којем и наш Филмски центар традиционално има свој штанд, приказују се ван конкуренције. Међу њима су и са огромном радозналошћу ишчекивани „Трејнспотинг 2” Денија Бојла (наставак култног филма из 1990), као и „Логан” – трећи наставак авантура Волверина, суперхероја Икс-мена...
Што се Вулетићевог филма тиче, он је као што претпостављате настајао неколико година уз тешке продукцијске муке, да би на крају спас стигао прво у виду награде за пројекат у развоју у Карловим Варима, а јесенас и директним укључењем једног славног руског продуцента. Вулетићев филм сада је српско-македонско-бугарско-француско-руска копродукција. А реч је о тананом ауторском филму, драми која на данашње друштво гледа из мрачно хумористичке и реалне перспективе. Вођен комплексним перформансом главне глумице – Мирјане Карановић, овај филм истражује живот жене коју борба са бирократијом тера на неизбежна решења. Свечана премијера „Реквијема за госпођу Ј.” заказана је у легендарном Зоо паласту (некада се Берлинале у њој и одржавао) за 13. фебруар, а у неколико дана после тога уследиће још четири пројекције.
Трошкови фестивала, како се у Берлину потврђује, ове године износе нешто више од 25 милиона евра. За организацију, приказивање филмова у програмима који се из године у годину умножавају, госте и за онај део који се издваја како би се и мигранти са Блиског истока и ове године, као и прошле, укључили и интегрисали у филмска дешавања. Берлинале важи за „избегличко пријатељски фестивал”.Овај филм у завршној фази пред жиријем ће бранити, осим сценаристе и редитеља Вулетића, још и продуценти Ненад Дукић и Мирослав Миша Могоровић, као и партнери из Бугарске (Павлина Желева) и Македоније (Тони Салковски). Насловну улогу у филму игра Мирјана Карановић...
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


