Харадинај би поново могао у Хаг
Специјални суд за злочине ОВК чије ће седиште бити у Хагу почеће с радом након усвајања правилника о процедури и доказима, што се очекује у нередним месецима, док је формирање притворске јединице овог суда у току.
„Председница специјализованих већа Косова Екатарина Трендафилова тренутно припрема пленарну седницу судија. На тој седници судије ће радити на усвајању правилника о поступку и доказима”, рекла је портпаролка суда Авис Бенеш Танјугу.
Након тога, Специјализовано веће Уставног суда ће имати рок од 30 дана да преиспита правилник пре него што он ступи на снагу, напоменула је Бенеш.
Мисија Еулекса је прошле седмице именовала 19 судија на листу међународних судија Специјалног суда за ратне злочине ОВК, међу којима су судије које ће обављати функцију потпредседника, као и четири судије Специјализованог већа Уставног суда. Специјални суд који ће судити по оптужницама за ратне злочине високих официра бивше ОВК ће функционисати на четири нивоа – Основни специјални суд, Апелациони специјални суд, Врховни специјални суд и Одељење Уставног суда за Специјални суд.
Главни тужилац овог ад хок суда је амерички правник Дејвид Швендимен, а његове оптужнице се, како је раније најављено, очекују у првој половини ове године.
Суд ће, како је раније званично саопштено, „водити судске поступке о наводима који проистичу из извештаја Парламентарне скупштине Савета Европе од 7. јануара 2011, а у којем се износе наводи о тешким прекограничним и међународним кривичним делима”. У том извештају, специјални известилац Савета Европе Дик Марти писао је о злочинима ОВК над отетим Србима на Косову и у Албанији и изнео сумње да су некима од њих у Албанији вађени органи којима је касније трговано.
Како се почетак рада суда ближи, приштинска штампа не престаје да лицитира ко би од актуелних косовских политичара, а бивших припадника ОВК, могао да се нађе на оптуженичкој клупи у Хагу. Тако је недавно приштински новинар Миљаим Зека изјавио да поседује списак „с печатом тужилаштва”, на коме се налазе имена људи који ће бити оптужени пред Судом за ратне злочине почињене над Србима.
Он је навео да ће оптужнице бити подигнуте против Хашима Тачија, Кадрија Весељија, Џавита Хаљитија, Агима Чекуа, Шаипа Муја, Реџепа Сељимија, Бислима Зурапија. Зека је навео и да ће међу оптуженима бити и два припадника Алијансе за будућност Косова (АБК), али није навео њихова имена, па остаје отворена могућност да би се на оптуженичкој клупи у Хагу могао наћи и председник АБК Рамуш Харадинај.
То је потврдио и генерални секретар Министарства спољних послова Србије Вељко Одаловић, који је у петак оценио да ће, чак и ако Француска одбије захтев Србије за изручење Харадинаја, њему моћи да се суди пред Специјалним судом за ратне злочине бивше ОВК.
„Чак и ако захтев Србије за изручење буде одбијен, Харадинају се може судити у Специјалном суду за злочине бивше ОВК”, навео је Одаловић, објашњавајући да и тужиоци раде интензивно на прикупљању доказа за злочине који су почињени на подручју КиМ.
Одаловић је додао да се ствара правни и формални услов за почетак рада суда и да се убрзо очекује да прве оптужнице буду подигнуте и додаје да, уколико је посао рађен исправно, сигурно је да могу врло лако да прикупе доказе за злочине Рамуша Харадинаја.
„То је институција направљена да ради оно што су пропустили Хашки трибунал и што су косовски судови свесно пропустили да ураде. Бациће се мало светло на ту њихову епопеју и ослободилачку борбу којом су стварали државу, видеће се колико је злочина почињено, у каквим злочинима су учествовали првенствено људи који чине данас и политички и државни врх на Косову, да се види на којим темељима се све то уствари десило”, рекао је Одаловић, пренео је Танјуг.
Према његовим речима, Харадинај ће одговарати за злочине почињене у зони Дукађини у којој се десио велики број ратних злочина и која је била зона његове одговорности након 1999.
„Ми покушавамо да доказима које имамо помогнемо ову оптужницу, видећемо да ли Рамуш Харадинај има удела у пребацивању ка логорима у Албанији, то је нешто што је испровоцирало Дика Мартија да крене у ово. То су прелази око Дечана, Ђаковице, Пећи, Глини где је Рамуш Харадинај имао и затворе и починио разне злочине”, навео је Одаловић.
Истрага против Харадинаја у Србији је покренута 2004. године, а недавно је проширена новим оптужбама и новим доказима који су прослеђени суду у Колмару. Апелациони суд у Колмару најавио је да ће 2. марта саопштити одлуку о захтеву Србије за изручење Харадинаја.
Харадинај тражи потернице за Вучићем и Дачићем
Лидер Алијансе за будућност Косова Рамуш Харадинај изјавио је да Косово треба да уведе реципрочне мере против Србије које се тичу налога за хапшење, пренео је Фонет.
„Они имају налоге за хапшење, требало би и ми да их имамо. Српски премијер Александар Вучић испуњава услове да за њим буде издата потернице, а такође и Дачић”, рекао је Харадинај, навела је Телевизија Косова на српском језику.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


