Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Дуалци – живи роботи

Може се саградити нерентабилна фабрика са лоше инвестираним новцем, што се да надокнадити. Али, шта ћемо с хиљадама младих ако их погрешно усмеримо
Дуалци – живи роботи
Н. Костандиновић

Видела жаба да се коњи поткивају па и она подигла ногу – каже народна пословица. Као што жаба нема ногу за коњску потковицу, тако ни српска привреда и школство немају основне претпоставке, у првом реду средства и кадрове, да се озбиљно позабаве проблемом иновираног стручног образовања младих и њиховог адекватног упошљавања у Србији.

Ето, после скоро заборављене „шуварице“, тог погубног школског експеримента, страни фактор, као и многе друге ствари, сада нам намеће дуално образовање као „најважнију тему за Србију у наредним годинама“. Откуд то да се за посету једног страног државног секретара, стручњака за дуално образовање, како пише наша штампа, заинтересују многи министри, Привредна комора па чак и Ректорат Универзитета у Београду? Не би требало да нас то изненађује кад нам, како неретко чујемо са високог државног нивоа, наше домаће мало шта ваља, па све треба мењати, овог пута и наше школство. Треба га, јел’те, „уподобити“ интересима и потребама страног капитала који „хрли“ у Србију да нас препороди.

Сада ћемо, као што нас је обавестио министар просвете, донети и закон о дуалном образовању, а на основу њега, још неусвојеног, већ је припремљен за ову годину, наравно с Привредном комором, и план уписа за следећу јесен. У ту сврху биће реорганизована и мрежа школа, што је, како каже министар, подржао и премијер. Само се питам где су ту и шта кажу наши просветари – учитељи и професори, и колико ће то да кошта осиромашене пореске обавезнике.

Надам се да нико разуман не оспорава потребу прилагођавања школског система и програма образовања потребама све интензивнијег развоја нових технологија и информатичког друштва и с тим у вези потребе за новим образовним профилима запослених. Међутим, намеће се овде друго питање: зашто тако важну област као што је школство и образовни систем „ломити преко колена“ и одлуке о томе доносити на брзину. Јер, зна се: што је брзо то је и кусо, или што написа познати правник В. Богишић: „Што се грбо роди време не исправи“.

Може се саградити нерентабилна фабрика са лоше инвестираним новцем, што се да надокнадити. Али, шта ћемо с хиљадама младих ако их погрешно усмеримо? Хоћемо ли, акцијом дуалног образовања „на о’рук“, из буџета ишколовати полуписмене „живе роботе“ да би их страни инвеститори имали „на тацни“ и плаћали две-три стотине евра из оних хиљада субвенционисаних? Да ли се неко запитао на ком општеобразовном, културном и васпитном нивоу остављамо те младе људе ако све подредимо том „дуализму“? Па наравно, најлакше је мењати свест човеку са ниским нивоом општег образовања, што нам иначе намеће страни фактор.

Јапан, до јуче друга, а сада трећа, најразвијенија економија света ради то другачије. Наравно, држава и привреда и у том сегменту сарађују, али свако ради свој део посла. Држава, која је неколико деценија после рата улагала у образовање и науку и до 30 одсто буџета, кроз државни и приватни систем школства обезбеђује привреди, која је скоро у потпуности у домаћем власништву, општеобразоване и стручно усмерене, понављам само стручно усмерене, младе кадрове. Даље специфично школовање и стручно усавршавање је брига и обавеза привредних субјеката, у зависности од њихових потреба и специфичности посла.

За успешне средњошколце и студенте, посебно завршних година школовања, и те како се интересују велике јапанске фирме, нуде им стипендије и повољне услове запослења. Даном пријема у радни однос млади дипломац се подвргава интензивном, нимало лаком, менталном и физичком дрилу – обуци за посао који ће обављати.

Био сам (као гост) присутан у ,,Сонију“ када је председник те компаније Акио Морита поздравио неколико стотина брижљиво одабраних свршених студената и средњошколаца првог дана после њиховог пријема у радни однос. Уз захвалност што су прихватили да своје стечено образовање понуде ,,Сонију“, Морита је рекао да су прошли захтеван образовни систем земље, али да им тек предстоји ништа мање тежак систем образовања у ,,Сонију“. И заиста, најмање годину, две, па и три, млади људи се подвргавају специфичним програмима обуке за послове које ће обављати, да би тек након тога били распоређени на одговарајуће радно место. Поред уско стручне обуке, многе фирме имају и програме психофизичких припрема.

Тако стручно и психофизички припремљени радник, коме у редовним интервалима следује унапређење уз даљу доквалификацију уз рад и доживотно запослење, „венчава“ се за фирму, а фирма постаје старатељ његове породице. Таквом бригом за радника и његову породицу фирма мотивише радника за што боље радне резултате. У таквом систему, мотивисан радник и задовољан потрошач су гаранција успешности фирме, а преко ње и државе. То је уосталом један од разлога зашто је Јапан за кратко време после Другог светског рата израстао као феникс из пепела и постао „економско чудо“. Није Србија Јапан нити су Срби Јапанци по много чему, али би у многим стварима, па и у тзв. дуалном образовању, од њих могли понешто да научимо. Има знања и успеха и изван „безалтернативног стратешког циља”.

Амбасадор у пензији

Коментари13
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Milosav Popadic
Postojeci plan i program skolske mreze moze se dograditi bez drasticnih zahvata. Postoje gimnazije (opsti smjer) i (profilisane) srednje strucne skole u kojima bi se mogla uvesti praksa i novi smjerovi (sa praksom) za nova zanimanja. Buduci da digitalizacija sve dublje prodire i sve sire obuhvata cjelokupnu covjekovu djelatnost, treba obavezno uvesti vec od osnovne skole. I u hodu prilagodjavati skolski sistem potrebala drustva i privrede. Ne moze se svajcarski skolski sistem bukvalno presaditi u Srbiju.
Zoran
Japanci s eubijaju kad ne upisu fakultet koji hteli. Japanci rade kao nijedan narod na svetui. Nasao si sa Japancima da se poredis. Znas li da Akio Morita, koji napravio Soni, ceo vek proveo u istom malom sobicku od kancelarije. Znas li da je rad SVE u Japanu. A Srbija? Rad je nuzno zlo, bez cega se uglavnom moze. I Japancima ne smeta Amerika d abudu ekonoski jaki, ne smeta im da sa 72 miliona 1945, skoce na 120 miliona 2015. A vama u Srbiji SVE smeta. Ubija vas zracenje, hrana vas ubija,...Japanci i Srbi? Slicniji smo nekima vanzemlajcima koji mozd apostoje negoio Japancima.
jova
kako mislite "mladi neće da rade" ? da li su ti mladi motivisani? da li imaju platu veću od 1000 evra i mogućnost stručnog usavršavanja i napredovanja? mnoge firme mogu platiti radnika kao u nemačkoj ali neće, jer postoji veliki broj radnika koji će raditi za 200 evra . tako će biti sve dok imamo viška radne snage, tj. princip ponude i potražnje.
грађанин
Народе, џаба вам дуално образовање када Србија не поседује домаћу индустрију нити законе које гарантују сигурност малим и средњим предузећима. У складу са неолибералним законима које су нам преко Великог Вође наметнуле државе Западне Европе, сви закони везани за инвестиције и подстицаје привреди иду на руку страним инвеститорима. Страни инвеститор добија огроман финансијски подстицај да направи фирму у којој ће бити запослени наши људи, а у којој је просечна плата 200 евра. Исти тај страни инвеститор сад даје фикс идеје Вучићу и компанији да је дуално образовање кључ успеха. Зашто би наш радник пролазио кроз ту обуку ако зна да ће бити плаћен највише 200 евра месечно? Паметније му је да се пресели у исту ту Западну Европу где постоји домаћа индустрија као и закони о подстицајима који гарантују просечну плату од 1200 евра малим и средњим предузећима. Кључ успеха је копирати њихове законе о домаћим инвеститорима, а не слепо слушати савете које они сами никада нису применили.
Raca Milosavljevic
... naravoucenije... nasa vladajuca garnitura nema tu sirinu i viziju,a ni samostalnost da bi doneli dobro Srbiji ...

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.