Понедељак, 29.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Нафта испод 50 долара, први пут од децембра

Нафта испод 50 долара, први пут од децембра
(Фото Ројтерс)

ЛОНДОН/ЊУЈОРК - Цене нафте су данас пале испод 50 долара за барел, први пут од децембра, због забринутости да резање производње унутар Организације земаља извозница нафте (ОПЕК) не ублажава вишак у САД.

Цена нафтних фјучерса у Њујорку пала је за чак 2,2 одсто на 49,20 долара, након што је у претходне три сесије изгубила 5,7 одсто вредности, јавља агенција „Блумберг”.

Америчка „лака” нафта за испоруке у априлу појефтинила је за 74 цента на 49,54 долара по барелу на робној берзи у Њујорку, док је северноморска нафта „брент” за испоруку у мају пала за чак 1,09 долара по барелу на 52,02 долара на ИЦЕ европској берзи фјучерса у Лондону.

Залихе нафте у САД порасле су за 8,2 милиона барела у недељи закључно са 3. мартом, на нови рекордан ниво.

Цена нафте се кретала изнад 50 долара за барел откако су ОПЕК и друге земље-произвођачи почели да режу производњу од 1. јануара, у настојању да смање вишак понуде на глобалном тржишту. (Танјуг)

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Dražen
Ovo je bilo za očekivati, Amerika neće dozvoliti oporavak cene nafte i stabilizaciju ruskog budžeta. Zato Rusija, Kina, Iran i ostale zemlje moraju pod hitno da napuste dolar kao platežno sredstvo za naftu.
hehe
att Dražen Kakve bi to veze imalo. Cena nafte se formira iskljucivo potražnjom u USA za naftom kao i rezervama nafte takodje u USA . Ovaj odnos je takav da ce i dalje cena ici nadole pa placalo se to dolarima, rubljama,juanima, pa cak i dinarima Ravijena tehnologija novih motora smanjila je drasticno potrosnju, a istovremeno obezbedila jeftiniju eksploataciju skriljaca i otkrivanje neogranicenih novih nalazišta po ranim morima. Znaci sve je u glavi ,onaj ko dugorocno razmislja ostaje bogat i sve ce uraditi da mu konkurenti otpadaju jedan po jedan. A cuveni OPEK je sada dosao u situaciju da moli USA da obuzda proiyvodnju. Čudno zar ne ?
omnia mea mecum porto
Do vraga! Opet će kod nas poskupiti!

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.