МСП: Софтић 2016. обавештен да није агент БиХ
Међународни суд правде обавестио је Сакиба Софтића још у мају прошле године да га не сматра овлашћеним агентом Босне и Херцеговине пред тим судом, саопштио је данас председник МСП Рони Ејбрехам.
Како је Ејбрехам објаснио у саопштењу, објављеном на сајту МСП, Софтић се 25. маја 2016. године обратио писменим путем суду са питањем да ли је његово именовање као агента БиХ у процесу против Србије валидно за покретање процедуре ревизије пресуде од 26. фебруара 2007. године
МСП је већ следећег дана, 26. маја 2016. године, обавестио Софтића да је неопходно ново именовање.
„Суд није добио ниједан документ који би потврдио именовање Софтића у сврху поступка ревизије пресуде из 2007. године”, навео је судија Ејбрахам у образложењу.
Суд је такође 13. јула 2016. године добио писмо Младена Иванића, тадашњег члана председништва БиХ, као и 3. фебруара 2017. године писмо министра спољних послова БиХ Игора Црнатка који су навели да „председништво БиХ није донело одлуку о новом поступку пред судом, нити одлуку о давању новог овлашћења Сакибу Софтићу, бившем агенту БиХ а ни о именовању неког другог као агента БиХ пред Међународним судом правде”.
Суд наводи да је у светлу очигледне неизвесности око намера БиХ по питању захтева за ревизију, 24. фебруара 2017. године затражило од председништва БиХ додатне информације о том питању.
Како се подсећа, у суд су стигла три писма одвојено 2. марта - од председавајућег председништва БиХ Младена Иванића, као и чланова председништва БиХ Драга Човића и Бакира Изетбеговића.
Суд наводи да је Иванић одговорио да „ниједна званична институција БиХ није донела одлуку о покретању ревизије пред МСП.
Човић је у свом писму објаснио да то питање није било предмет разматрања или одлуке Председништва БиХ као колективног врховног органа БиХ.
Бошњачки члан председништва Бакир Изетбеговић је у одговору суду тврдио да је одлука о именовању Софтића од 4. октобра 2002. године за агента БиХ у процесу против Југославије „остаје валидна и на снази” и да захтев за ревизију који је поднет 23. фебруара ове године недвосмислено потпада под мандат Софтића као агента”.
Пажљивим разматрањем писама, суд је дошао до закључка да њихов „садржај показује да нема одлуке компетентних власти, у име Босне и Херцеговине као државе, о захтеву за ревизију пресуде од 26. фебруара 2007. године” те да се није на ваљан начин приступило том питању.
„Сходно томе, не може се предузети никакво даље поступање по захтеву за ревизију пресуде против Србије”, закључује се у саопштењу председника Међународног суда правде. (Танјуг)
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


