Мозак у земљи снова
Човек је једини сисар који вољно одлаже спавање. Снове у боји има 75 одсто људи, а до појаве телевизије у боји то се дешавало само код петнаест одсто особа. Када је млад месец боље се спава, док пун месец разбија сан – ово су неке од занимљивости које су се чуле и на које су тражени одговори током предавања „Зашто спавамо и шта сањамо”. Трибина на којој се тражило место више приређена је у Галерији науке и технике САНУ као део манифестације „Недеља свести о мозгу” чији је овогодишњи слоган „Мозак у земљи снова”. Предавач је била професор др Лидија Раденовић. Она је подсетила на чињеницу да потреба за спавањем опада како човек стари. Такав пример, како је навела, налази се у класичној књижевности „Старац и море” Ернеста Хемингвеја, где старац каже „Старост је мој будилник” и пита се „Зашто се стари људи буде тако рано. Да ли да продуже свој дан?”...
На манифестацији која траје до 19. марта биће организоване посете лабораторијама, интерактивне радионице и изложбе, као и програм посвећен деци.
Предавачи клинике за неурологију Клиничког центра Србије говориће о деменцијама са раним почетком, повећаној поспаности код људи, вези између Моцарта, рокенрола и мозга, главобољама, Алцхајмеровој болести и разним другим открићима до којих су дошли током истраживања.
Стручњаци са Института за хистологију Медицинског факултета причаће о регенерацији нервних ћелија, ноћном учењу и исхрани у касним сатима. У низу занимљивости посетиоци ће сазнати како бука утиче на спавање, начину на који космонаути спавају, како доносимо одлуке, повезаности човека и компјутера, негативним утицајима недостатка сна…
Организатор програма је студентска секција Друштва за неуронауке Србије.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


