Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Заборављене српске песме

Заборављене српске песме
(Фото Срђан Вељовић)

Концертом „Гледај ме, гледај” у Коларчевој задужбини хармоникаш Ратислав Благојевић и ансамбл „Гледанице” обележили су двогодишњицу свог рада. Наступ хора који чини петнаест женских гласова, уз пратњу солисте Благојевића, аранжера и оснивача ансамбла, употпунили су и њихови пријатељи из Народног оркестра и Народног ансамбла РТС-а. Публика је поред традиционалних српских народних песама, као и песама са простора Балкана, имала прилику да ужива у музици старих заборављених нумера у вишегласном извођењу које су до сада, према речима Благојевића, врло ретко певане, а неких нема ни у тонском архиву Радио Београда.

Једна од таквих, са којом је започео наступ јесте горанска песма „Гледај ме, гледај бре, гледанице” по којој и концерт, али и ансамбл носе име. Појашњавајући појам и инспирацију за назив, он је напоменуо да је гледаница девојка која има посебно надахнуће и која може да наслути љубав између девојке и момка. То је, према његовим речима, врста проводаџијке која има предосећај за прорицање љубави и која визионарски осећа да су двоје младих једно за друго.

Препознатљива мелодија косовске песме „Ђурђено моме” код публике је изазвала спонтани ритмички пљесак. Посебна занимљивост, према речима аранжера, јесте да ову мелодију имају још две песме са различитим текстом – „На Ускрс сам се родила” и „Дека си била, Стојанке”.

Куриозитет на концерту је извођење мало познате верзије старе хајдучке српске песме „’Ајде Јано” која, према неким записима, датира из периода од пре три и по века.

Жика Николић, водитељ програма, најављујући ову песму истакао је да је реч о њеној најлепшој верзији, са потпуно другом поруком од опште познате кафанске, која је од оригинала млађа двеста година, у којој се све продаје – и коњи, и кола, и кућа.

– Ова верзија је духу старе српске традиције и на веран начин представља однос српског домаћина према животу и породици. Домаћина који стиче, а не расипа тешком муком стечену имовину – парафразирао је Николић Благојевићеве речи.

За стихове који се завршавају речима „’Ајде, Јано, кућу да не дамо, кад продамо како да играмо”, он је напоменуо да је реч о покушају да се вратимо коренима и правим вредностима, као и да је реч о скромном доприносу да се традиционална народна музика представи у правом светлу и свом изворном облику, али и да се приближи новим нараштајима и тако сачува од заборава.

Хор је извео и нумере „Лепо ти је бити чобаница”, „Марамица сва од беле свиле”, „Звијезда тера мјесеца”, „Дуње ранке, крушке караманке”...

На концерту су као гости наступили и дует Весне Димић и Биљане Петковић извођењем песме „Дивље руже” и „Сву ноћ ми билбил препева”, као и дует Снежане Ђердан и Драгице Несторовић Поповић, које су извеле препознатљиву „Врањанку”, „Године су пролазиле”, „Цојле Манојле”, „Одакле си селе”...

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zemljoradnik
Nama ovde godinama serviraju jad I bedu od muzike. Salju nam polugole "guzare" koje vise krece nego sto pevaju I koje nam pokazuju svoje delove tela. Ako je Srbija spala na Farme I "gologuze umetnice", bilo bi pozeljno da nas postedite takvog muziciranja. Negovanje stare Srpske muzike , folklore je nesto sto bih rado voleo da vidim a I moja deca. Nesot po cemu ce ceniti I voleti Srbiju a ne primitivizam. Lepo je rekao Andric. 'Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, afukara se obogati.' Srbija je duboko u toj fazi. Zeljko Mitrovic, Sasa Popovic I Lepa Brena zarad svog biznisa serviraju nam 1000 novih pevaca gde je pesmica 2 strofe I koja vredja inteligenciju. Ponekad se pitam imali iko u Srbiji da ne peva.
diaspora
evo ovo, ovaj hor, kao i drugi horovi, kao i Bilja Krstic, zasto nas oni ne posecuju? imamo i mi sluha i volimo kvalitetu, verujte kad cujem da dolaze razni jadovi od pevaca, ove moderne orijentoturbo, posckocice tipa zdravka colica i severine i sl, pa ne mogu, ne pada mi na pamet da idem, samo se razbesnim na glupost koja se svetu servira iz otadzbine.
Живко
Само народ који чува своје културне вредности(а то су наравно и песме староставне), може да опстане. Сетих се Черчила, који је за време другог светског рата као премијер одвајао знатна средства за културу и за опаску једног министра зашто то ради кад има важнијих ствари у рату, он одговорио:''...А зашто се онда боримо !!'' Једино замерам што смо ми и изборе дефинисали као вредности, па не можемо без њих.....

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.