Заборављене српске песме
Концертом „Гледај ме, гледај” у Коларчевој задужбини хармоникаш Ратислав Благојевић и ансамбл „Гледанице” обележили су двогодишњицу свог рада. Наступ хора који чини петнаест женских гласова, уз пратњу солисте Благојевића, аранжера и оснивача ансамбла, употпунили су и њихови пријатељи из Народног оркестра и Народног ансамбла РТС-а. Публика је поред традиционалних српских народних песама, као и песама са простора Балкана, имала прилику да ужива у музици старих заборављених нумера у вишегласном извођењу које су до сада, према речима Благојевића, врло ретко певане, а неких нема ни у тонском архиву Радио Београда.
Једна од таквих, са којом је започео наступ јесте горанска песма „Гледај ме, гледај бре, гледанице” по којој и концерт, али и ансамбл носе име. Појашњавајући појам и инспирацију за назив, он је напоменуо да је гледаница девојка која има посебно надахнуће и која може да наслути љубав између девојке и момка. То је, према његовим речима, врста проводаџијке која има предосећај за прорицање љубави и која визионарски осећа да су двоје младих једно за друго.
Препознатљива мелодија косовске песме „Ђурђено моме” код публике је изазвала спонтани ритмички пљесак. Посебна занимљивост, према речима аранжера, јесте да ову мелодију имају још две песме са различитим текстом – „На Ускрс сам се родила” и „Дека си била, Стојанке”.
Куриозитет на концерту је извођење мало познате верзије старе хајдучке српске песме „’Ајде Јано” која, према неким записима, датира из периода од пре три и по века.
Жика Николић, водитељ програма, најављујући ову песму истакао је да је реч о њеној најлепшој верзији, са потпуно другом поруком од опште познате кафанске, која је од оригинала млађа двеста година, у којој се све продаје – и коњи, и кола, и кућа.
– Ова верзија је духу старе српске традиције и на веран начин представља однос српског домаћина према животу и породици. Домаћина који стиче, а не расипа тешком муком стечену имовину – парафразирао је Николић Благојевићеве речи.
За стихове који се завршавају речима „’Ајде, Јано, кућу да не дамо, кад продамо како да играмо”, он је напоменуо да је реч о покушају да се вратимо коренима и правим вредностима, као и да је реч о скромном доприносу да се традиционална народна музика представи у правом светлу и свом изворном облику, али и да се приближи новим нараштајима и тако сачува од заборава.
Хор је извео и нумере „Лепо ти је бити чобаница”, „Марамица сва од беле свиле”, „Звијезда тера мјесеца”, „Дуње ранке, крушке караманке”...
На концерту су као гости наступили и дует Весне Димић и Биљане Петковић извођењем песме „Дивље руже” и „Сву ноћ ми билбил препева”, као и дует Снежане Ђердан и Драгице Несторовић Поповић, које су извеле препознатљиву „Врањанку”, „Године су пролазиле”, „Цојле Манојле”, „Одакле си селе”...
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


