Пренапумпано па испумпано
Од нашег сталног дописника
Вашингтон, 29. марта – „Дабогда имао, па немао”, клетва је која је задесила милионе овдашњих грађанa. „Амерички сан”, да се стално живи „боље него јуче”, претворио се, наиме, у кошмар, где се многи кућевласници и станодавци стрмоглављују у несањани статус – „социјалних случајева”.
Водећа сила света уздрмана је незапамћеном кризом на тржишту кућа, хипотека, кредита… Готово као у басни о жаби која се распрсла у настојању да достигне димензије вола, пукла је веза између могућности и стварности, обавеза и планова, а понајвише међу ценама чији се однос свео на прецењеност и потцењеност.
Шта се догодило, укратко објашњава економиста Камран Афшар. Наводи пример: особа која је без проблема купила кућу, сада банци дугује 250.000 долара, а може да је прода за само 180.000, тако да је приморан да је напусти, препусти банци да јој нађе новог купца.
Таквом наглом испумпавању претходило је – нагло напумпавање звано „патриотска потрошња”, почето још 1996. а нарочито појачано после терористичких напада 11. септембра 2001. За десетак лета, до 2006. године, цене станова су порасле за 124 одсто, да би онда почеле нагло да падају, док су многима, по уговорним спецификацијама, расле камате на позајмице узетих за смештај домаћинства, закупаца…
Задужени више нису могли да отплаћују, кредитори да наплаћују. Криза је захватила све слојеве – од најнижих до светског берзанског центра, њујоршког Волстрита, ланчано уздрмавши и друга међународна средишта обрта капитала.
Разлози овдашњег посртања су вишеструки. Наводимо само три. Прво, позајмљивачи су се „занели” у уверењу да ће њихове принадлежности и цене купљених домова расти тако да ће увек моћи да на набављеном зараде или бар да га једноставно отплаћују. Друго, банке су „шаком и капом”, по сличној логици, давале зајмове не водећи рачуна о „кредитној историји” клијената, тачније о њиховој реалној могућности да добијено врате. Треће, америчка привреда се приближила рецесији која је повећала искушења целог друштва, а поготову однос поверилаца и дужника, саздан на претпоставци о „незаустављивом напретку”.
Вашингтонске власти, узрујане и изборним страстима, још нису нашле комплетан одговор за нови изазов. Прве мере администрације биле су усмерене на стабилизацију банака. Замерено им је да тако занемарују масе ојађених па тим Беле куће управо разрађује план за помоћ и нагло обезнађеним грађанима.
Пут решавања кризе ће бити подужи, кажу познаваоци. За упадање у њу били су отворени многи улази, док се излази тек траже…
М. П.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


