Четвртак, 16.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Крагујевцу три милиона евра од Драгице Николић

Фондација супруге председника Србије инвестирала у породилиште, амбуланту, Институт за вантелесну оплодњу и „Креативни парк”
Крагујевцу три милиона евра од Драгице Николић
Драгица Николић (Фото Танјуг)

Крагујевац – Да му није мајке, градоначелник Крагујевца Радомир Николић не би могао да се похвали богзна каквим инвестицијама.

Фондација „Драгица Николић” обезбедила је око три милиона евра за град који води њен син.

У обнову породилишта КЦ „Крагујевац” уложено је готово 1,5 милиона евра, радови на изградњи амбуланте у Шумарицама, насеља у коме живи градоначелник Николић, коштали су 22,7 милиона динара, укупна вредност Института за вантелесну оплодњу, према првим проценама, износи око 600.000 евра, а за „Креативни парк” је издвојено 500.000 евра.

Тако је фондација на чијем је челу супруга председника Србије Томислава Николића постала један од највећих инвеститора у Крагујевцу, не рачунајући најављене послове које ће град финансирати кредитним средствима.

„Креативни парк” отворен је почетком ове седмице. Реч је о простору површине једног хектара, на коме се налазило старо дечије игралиште у Великом парку. Ту су сада пешчане стазе, зелене површине, игралишта, фонтана. „Креативни парк” је рађен по моделу модерних европских паркова који истовремено служе за забаву деце и одмор старијих. Реализатор пројекта је „Београдска недеља дизајна”, архитекта је професор Александар Вуја, а радове је извела грађевинска фирма „Банковић” из Црне Траве.

Исто предузеће је учествовало и у изградњи амбуланте у Шумарицама, чија је градња почела децембра 2016. године. По завршетку радова који се приводе крају, овај објекат, површине 160 квадрата, биће предат на коришћење крагујевачком Дому здравља. Фондација „Драгица Николић” обезбедила је средства за изградњу приступних саобраћајница, паркинга и пратећих садржаја, а опремање амбуланте је обавеза града. У овом новом здравственом објекту моћи ће да се лечи око 4.000 житеља Шумарица.

Обнова породилишта Гинеколошко-акушерске клинике КЦ „Крагујевац”, ка коме гравитира око два милиона становника централне Србије, завршена је средином марта 2014. Замењене су све инсталације, уграђена је нова столарија, клима-уређаји, а Фондација „Драгица Николић” обезбедила је средства и за набавку душека за 46 кревета, пелена за бебе, те спаваћица и бадемантила за мајке. Крајем 2014, госпођа Николић уручила је и додатну помоћ крагујевачком клиничком центру у износу од 33,2 милиона динара. Један од донатора било је и поменуто грађевинско предузеће „Банковић”.

Радови на изградњи Института за вантелесну оплодњу при КЦ „Крагујевац” почели су марта ове године. Реч је о установи која ће током једне године моћи да прими 150 парова који не могу да постану родитељи природним путем. Прве процене говоре да је за комплетно опремање овог објект потребно око 600.000 евра, али је могуће да ће радови коштати знатно више. Средином прошле године, приликом презентације „Креативног парка”, речено је да ће у реализацију пројекта бити инвестирано између 200.000 и 250.000 евра, али вредност радова на крају је била дупла већа. Из грађевинског предузећа „Банковић”, која у Крагујевцу зида и Институт за матичне ћелије и станове младе научнике, овим поводом се нису оглашавали.

 

Председништво: Николић је рекао све што је имао

Све што је имао да каже о фондацији своје супруге, Томислав Николић је рекао током прекјучерашње посете Крагујевцу, кажу у Председништву Србије, одговарајући тако на молбу да председник за „Политику” појасни детаље везане за рад ове фондације. Тако смо јуче остали без одговора и на питање која америчка банка контролише новац који се на рачун фондације уплаћују из Уједињених Арапских Емирата. Сам председник, одговарајући у Крагујевцу на новинарско питање шта је било са милион евра које су фондацији дали Емирати, рекао је да, „што се Емирата тиче, све девизне уплате контролише америчка банка”, па се лако може утврдити где је потрошен и у шта уложен сваки динар који је уплаћен на рачун фондације његове супруге.

Пословање фондације коју је 2013. године основала председникова супруга више пута је било на удару и под сумњом јавности, која је додатно потпиривана одбијањем да се обелодане имена донатора. Николић је у Крагујевцу рекао и да се „полицијски инспектори појављују код неких људи који су означени као донатори”, потврдивши тако оно што је нашем листу речено у Агенцији за борбу против корупције. Ова агенција, наиме, како нам је речено, већ неколико месеци проверава правна и физичка лица која се појављују као донатори, поступајући по представци „у којој је указано на постојање сумње на корупцију приликом давања донација Фондацији ’Драгица Николић’”.

Како би ушла у траг путевима донација, Агенција се, како је „Политици” речено, обратила Народној банци Србије, Управи за трезор и Управи за заједничке послове републичких органа, од којих су, између осталог, тражени подаци како би се утврдило да ли су корисници јавних средстава буџета Републике Србије вршили пренос динарских и девизних средстава фондацији. Николић је, међутим, љут на представнике Агенције, јер им је, како каже, пре четири месеца предат списак донатора, а они, како каже, још ћуте. „Зашто се не каже има ли криминала или нема?”, пита Николић. Ј. Ц.

Коментари47
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

zoran
Neznam šta je podignuta tolika buka oko fondacije.Znam da je u Kragujevcu urađeno dosta toga i to se ne može sakriti.Takođe mislim da je to dobro za opštenarodnu korist.A ko hoće da ispituje i istrazuje neka to uradi bez unapred dodeljenih kvalifikacija.Sve što je urađeno predstavlja veliko dobro za grad i to treba pohvaliti.Ako je bilo nekih finansijskih nelegalnih transakcija to treba ispitati i mislim da to nije nikakav problem.Suština cele priče je okačiti lošu etiketu koja i kad bude dokazano da ničeg nije bilo, ostavlja i dalje sumnje i priče kojima je naš narod sklonJednom rečju jednom etiketiran, teško može skinuti etiketu.Ovo je narod kome ne treba ništa činiti
Jovan
Fondacija je finansirala izgradnju Kreativnog parka u Kragujevcu. I Urbanistički projekat i Projekat partera po kojem se radovi izvode radile su dve različite privatne firme, iako grad ima osnovanu svoju Direkciju za urbanizam koja je trebala da radi i jedan i drugi projekat. Direkcija nije dobila posao jer bi se onda znale i cene za projekat, i stvarne količine radova a i ne bi bilo moguće da se višak rada i angažovanja podeli sa svim učesnicima u rekreaciji. Naručilac poslova Gradska Uprava za investicije. Ko je naložio da se ti poslovi prebace privatnim biroima je pitanje koje verovatno dovodi i do deoničara u tom poslu ?
Savan
Tko u Srbiji nešto pozitivno čini,odmah je predmet podmetanja ,jala ,sumnji..Umesto reci pohvale i podrške gdji. Nikolic,mi bi joj hteli i u trbuh..,hajde ljudi uhvatite se rada.Gospodji Nikolić hvala i puna podrška za njezin javni rad i angažman.
Јевтовић Ђорђе
Љуби га мајка
Prof dr CVETKO Prvi
Kako , bre, odakle milioni ? Vezla je "sitan vez" , heklala, shtrikala - sam' tako ! A za crkvu u Bajchetini , glavni "donatori" su iz Abu Dabija - braca po Hristu !

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.