Субота, 25.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Дик Адвокат селектор Холандије

Некадашњи селектор Србије имаће тежак задатак да одведе „орање” на Мундијал у Русији пошто репрезентација заузима четврто место у групи
Дик Адвокат селектор Холандије
Трећи пут на „клупи” Холандије: Дик Адвокат (Фото Ројтерс/Грахам Стјуарт)

Дик Адвокат постаће селектор Холандије по трећи пут, преноси „Де Телеграф”, а на том месту наследиће Данија Блинда који је смењен због лоших резултата. Адвокат има уговор са Фенербахчеом до првог јуна, али је већ затражио од турског клуба да му дозволе да дебитује на „клупи” националног тима против Марока неколико дана пре истека обавеза.

Холанђанин би у том случају по трећи пут постао селектор „орања” пошто је претходно предводио репрезентацију своје земље у периоду од 1992-1994 и од 2002-2004, док је пре тога радио и као асистент. Очекује се да ће му помоћник бити легендарни фудбалер Милана Руд Гулит који се тренерским послом није бавио шест година, а последњи тим који је предводио био је руски Терек.

Њих двојицу очекује тежак посао у наредном периоду пошто Холандија заузима четврту позицију, иза Француске, Бугарске и Шведске, у квалификацијама за предстојећи Мундијал у Русији. Екипа на претходних пет сусрета има учинак од по две победе и пораза уз један нерешени резултат, а наредни квалификациони дуел играће у септембру против Луксембурга. Они ће тешко успети да изборе прву позицију која би им донела директан пласман на шампионат пошто за „триколорима” заостају шест бодова, а много реалнија опција је да се боре за друго место и пласман у плеј-оф.

Холанђани су последњи значајнији успех остварили пре три године када су били трећи на Мундијалу у Бразилу, а прошле године нису успели да се квалификују на првенство Старог континента које је одржано у Француској на коме су учествовале рекордне 24 екипе.

Адвокат је у тренерској каријери, која траје од 1980. године, предводио између осталих и ПСВ, Ренџерс, Борусију из Менхенгладбаха, Зенит, АЗ Алкмар, а био је и селектор Уједињених Арапских Емирата, Јужне Кореје, Белгије, Русије..

Кратко време предводио је и нашу репрезентацију коју је преузео у јулу 2014. Србија је под његовим вођством у квалификацијама за прошло европско првенство освојила само бод против Јерменије, а претрпела је поразе од Албаније (службеним резултатом пошто је меч прекинут због „случаја дрон”) и Данске. Поред тога играла је и нерешено на пријатељском мечу против Француске. Непуна четири месеца касније уговор је споразумно раскинут.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.