Окамењени у крају историје
Од осамдесетих година прошлог века, ако не и раније, у српској јавности се потеже расистички аргумент како су Албанци с Косова и Метохије баласт Србије, па би, не би ли се решили тог терета, најбоље било поделити Косово, или га целог дати Албанцима, с којима, према том аргументу, нема заједничког живота. Одатле и идеја Добрице Ћосића о подели Косова, односно о смањивању територије Србије. (При томе је посебно чудно што је Ћосић већ три деценије оптуживан за национализам и вероватно је први националиста који жели да смањи територију своје нације, али то је већ друга тема.)
Основна теза у колумни Бошка Јакшића објављенoj у ,,Политици” 12. маја је управо Ћосићева. Албанци су проблем, хвала Богу што нам четвртина парламента није албанска, јер би нас задесила судбина Македоније. Срећом, сугерише колумниста, ми смо се беде решили, па само храбро то себи треба да признамо и збацимо бреме прошлости. Да одустанемо од, како Јакшић поспрдно каже у стилу титоистичких комесара, ,,немањићког суверенитета… окађени тамјаном верни омерти преамбуле” и наметања ,,политичарима да се литургијски држе руског вета”, већ да се бавимо ,,стварањем савремене функционалне државе”.
Институт за европске студије
ЦЕО ТЕКСТ САМО У ШТАМПАНОМ И ДИГИТАЛНОМ ИЗДАЊУ
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


