Француска после избора
Нови, осми под реду, председник Пете Републике, Емануел Макрон тек што је инаугурисан, погазио је једно од својих главних обећања. Наиме, прва влада у његовом мандату бројаће 22, уместо обећаних 15 чланова. Међутим, то је у овом тренутку најмање лоша вест за грађанке и грађане Француске. Много више забрињава, иако није и неочекиван, састав нове владе. Њу ће чинити представници свих политичких фамилија које гравитирају око „екстремног центра” (Тарик Али): од републиканаца, преко традиционалних центриста из Демократског покрета Франсоа Бајруа, до левих либерала из Социјалистичке партије. Има ту и нестраначких личности, тј. представника тзв. цивилног друштва, што је заиста раритет у Француској. Додуше, сви они имају велика искуства у активностима углавном десних удружења и организација. Једини изузетак и велико изненађење је Никола Уло, члан зелених, мада није јасно каква ће бити улога овог левичара у влади на чијем челу је десничар Едуард Филип, бивши лобиста у сектору нуклеарне енергије. Све у свему, овакав састав владе, који би укључивао и социјалисте и конзервативце, није виђен у историји Пете Републике.
Главни уредник српског издања „Le Monde diplomatique”
ЦЕО ТЕКСТ САМО У ШТАМПАНОМ И ДИГИТАЛНОМ ИЗДАЊУ
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


